Ovocno-zeleninové utorky sú späť! Pravidelné dávky vitamínov dostane tento rok viac ako 16 tisíc školákov a škôlkarov

5.9.2023 (SITA.sk) – Počas prvého školského týždňa budú mať banány, po nich sa deti zo 75 škôl a 75 škôlok môžu tešiť na hrušky, broskyne či sladké mrkvičky. Víťazi piateho ročníka projektu Čerstvé hlavičky, ktorý prebieha pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, získajú v školskom roku 2023/24 od Kauflandu takmer 150 000 kilogramov ovocia a zeleniny.

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča zjesť aspoň 200 g ovocia a 400 g zeleniny denne. Obľúbený predajca potravín na Slovensku to dobre vie. Školákov a škôlkarov už dlhodobo podporuje v pravidelnej konzumácii čerstvého ovocia a zeleniny. Napríklad projektom Čerstvé hlavičky, ktorý majú deti nielen rady, ale im aj pomáha.

Podľa prieskumu, ktorý reťazec nedávno realizoval v 126 materských a základných partnerských školách, si viac ako tretina školákov začala na desiatu nosiť viac ovocia a zeleniny. Aj takto sa budujú zdravšie stravovacie návyky. 80 % opýtaných tiež spozorovalo, že sa deti začali viac zaujímať o tému zdravej výživy.

“Naučiť sa pestro a vyvážene stravovať je pre deti veľmi dôležité. V Kauflande sme veľmi radi, že spoločne s Čerstvými hlavičkami, pedagógmi a rodičmi im v tom dokážeme už päť rokov pomáhať,” hovorí Lucia Vargová, hovorkyňa Kaufland Slovensko a dodáva: “Záleží nám na tom, aby boli deti nielen zdravé, ale aby rozumeli tomu, čo jedia. Aj preto sme naše týždenné dávky ovocia alebo zeleniny okrem iného doplnili o vzdelávacie workshopy a webináre o zdravej výžive alebo poruchách príjmu potravy v období dospievania, ktoré na základných školách realizujeme s podporou občianskeho združenia Skutočne zdravá škola.”

Často pomáha aj motivácia okolia – keď deti vidia, ako kamaráti v škôlke alebo škole s radosťou chrúmu jablko či hrušku, ľahšie sa pridajú a vytvoria si k nim pozitívny vzťah. Vďaka širokej ponuke vitamínov od spoločnosti Kaufland sa navyše môžu stretnúť aj s takými druhmi ovocia a zeleniny, ktoré by doma možno nikdy neochutnali. Fakt, že utorkové nádielky sú poriadne pestré, ocenilo až 85 % účastníkov prieskumu.

Popri budovaní zdravej životosprávy je tiež podstatné, aby dnešné deti vedeli, odkiaľ jedlo pochádza, aká je jeho hodnota a ako s ním neplytvať. V aktuálnom školskom roku na žiakov základných škôl preto čakajú aj zaujímavé pracovné zošity o potravinovom odpade a tipmi, ako mu predchádzať.

Čerstvé hlavičky štartujú už dnes

Aby deťom nechýbali vitamíny ani energia na učenie, víťazné materské a základné školy si svoju pravidelnú dodávku odteraz môžu vyzdvihnúť každý utorok vo svojej partnerskej predajni. V aktuálnom školskom roku Kaufland daruje celkovo až 9 kilogramov čerstvého ovocia alebo zeleniny na každého žiaka. Viac informácií o tomto projekte nájdete na stránke cerstvehlavicky.sk.

Informačný servis

Viac k témam: Čerstvé hlavičky, PR
Zdroj: SITA.sk – Ovocno-zeleninové utorky sú späť! Pravidelné dávky vitamínov dostane tento rok viac ako 16 tisíc školákov a škôlkarov © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *