Otvorili nový súd v kauze vraždy novinára Kuciaka, obžalobe čelia Kočner a Zsuzsová

14.4.2022 (Webnoviny.sk) – V kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka vo štvrtok na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry opätovne prečítal obžalobu v časti skutku, ktorá ešte nebola právoplatne uzavretá.

Stalo sa tak na začiatku obnoveného procesu, keďže súd sa už vysporiadal so všetkými námietkami zaujatosti procesných strán voči sudcom. Obžalobe v tomto prípade čelia podnikateľ Marian Kočner a jeho známa Alena Zsuzsová z Komárna.

Podľa obžaloby si Kočner vraždu objednal u Zsuzsovej koncom roku 2017. Dôvodom bola novinárska činnosť Kuciaka, ktorý poukazoval na kauzy obžalovaného. Zsuzsová následne objednávku zadala už odsúdenému Zoltánovi Andruskóovi. Odmenou malo byť odpustenie dlhu vo výške 20-tisíc eur a vyplatenie ďalších 50-tisíc eur.

Prvostupňový súd konal predčasne

Najvyšší súd SR (NS SR) v prípade vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej zrušil v júni 2021 rozsudok ŠTS zo septembra 2020. Senát zároveň vrátil konanie na ŠTS, ktorý má opätovne prejednať obžalobu voči Kočnerovi a Zsuzsovej.

Predseda senátu NS SR Peter Paluda v rámci odôvodnenia rozhodnutia uviedol, že prvostupňový súd pri oslobodení Kočnera a Zsuzsovej v časti týkajúcej sa vraždy Kuciaka konal predčasne. Niektoré navrhované dôkazy nevykonal a o iných ani nerozhodol.

ŠTS k obnovenému procesu pripojil aj obžalobu v prípade príprav vrážd súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho. V tejto veci čelia obžalobe okrem Kočnera a Zsuzsovej aj Tomáš Szabó, Dušan Kr. a bosniansky občan Darko D.

Objednávka vraždy Žilinku a Lipšica

Podľa tejto obžaloby Kočner v roku 2017 zadal Zsuzsovej objednávku vraždy vtedajšieho prokurátora úradu špeciálnej prokuratúry Žilinku a advokáta Daniela Lipšica. Dôvodom bolo angažovanie dvojice v kauze Technopol. Zsuzsová s požiadavkou oslovila Andruskóa.

Odmena za vraždu Žilinku mala byť 70-tisíc eur a za vraždu Lipšica 200-tisíc eur. Andruskó s objednávkou oslovil Szabóa a Miroslava Marčeka. Tí však od toho neskôr odstúpili. Objednávku preto Andruskó zadal Dušanovi Kr., cez ktorého sa dostala k Darkovi D. Ten na príprave skutku spolupracoval s odsúdeným členom sereďskej drogovej skupiny Iliom Weissom. Skutok však nebol dokonaný.

V roku 2018 Kočner oslovil Zsuzsovú tiež vo veci vraždy vtedajšieho prvého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho. Odmena za skutok mala byť 100-tisíc eur. Dôvodom bolo, že podľa Kočnera sa mu Šufliarsky „otočil chrbtom” a nechcel s ním spolupracovať na jeho trestných kauzách. Alena Zsuzsová opätovne v tejto veci oslovila Andruskóa a ten Szabóa a Marčeka.

Šufliarskeho mali zabiť nástražným výbušným systémom alebo zastreliť. Marčeka a Szabóa však v septembri 2018 zadržali vo veci vraždy Kuciaka.

Viac k témam: Súd v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Otvorili nový súd v kauze vraždy novinára Kuciaka, obžalobe čelia Kočner a Zsuzsová © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *