Opakovane odsúdeného košického advokáta súdia pre nepriamu korupciu odznova

8.8.2022 (Webnoviny.sk) – Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku v pondelok opätovne začalo hlavné pojednávanie s košickým advokátom Alexandrom F. Ten čelí obžalobe pre pomoc k prečinu nepriamej korupcie formou účastníctva. Súd pritom v jeho prípade už viackrát rozhodol.

Prvýkrát ho uznal za vinného ešte v roku 2015 a následne aj v roku 2017. V oboch prípadoch mu uložil trest 10 mesiacov väzenia s podmienečným odkladom na 18 mesiacov. Zároveň dostal aj peňažný trest 3 000 eur a zákaz činnosti vykonávať funkciu advokáta päť rokov.

V oboch prípadoch však Najvyšší súd SR verdikt zrušil a vec vrátil prvostupňovému súdu na opätovné prerokovanie a rozhodnutie.

Zmenilo sa zloženie senátu

Vinu obžalovaného košického advokáta ŠTS konštatoval aj v júli 2020. Odvolací súd mu však vec opätovne vrátil. Keďže sa následne v tomto prípade zmenilo zloženie senátu a obžalovaný s tým nesúhlasil, súd musí vec prejednať nanovo. Začal preto s prehrávaním záznamov výpovedí svedkov. Obžalovaný sa pre zdravotný stav na pondelkovom pojednávaní nezúčastnil.

Podľa obžaloby advokát žiadal ešte v roku 2011 od svojej klientky odsúdenej za trestný čin podvodu na osem a pol roka väzenia finančné prostriedky, údajne určené pre sudcu Najvyššieho súdu SR. Ten mal totiž rozhodovať o dovolaní odsúdenej. Podľa prokuratúry išlo o sumu 20-tisíc až 30-tisíc eur. Obžalovaný v rámci opakovaných procesov trval na svojej nevine.

Peniaze boli alfou a omegou

Na súde v pondelok mimo iného prehrali záznam výpovede svedka, ktorý bol v pozícii policajného agenta. Zároveň bol kamarátom odsúdenej ženy a mal sprostredkovať požadované peniaze.

“Peniaze boli alfou a omegou našich stretnutí,” povedal svedok o stretnutiach s advokátom. Obžalovaný mu podľa výpovede povedal, že peniaze majú ísť jeho kamarátovi, sudcovi NS SR Igorovi B.

Ten si mal za časť z nich kúpiť auto – veterána a zvyšok mal rozdeliť ostatným členom senátu, ktorý rozhodoval o dovolaní odsúdenej Ivety Vojtkovej. Súd sa má v rámci obnoveného hlavného pojednávania zaoberať viacerými dôkazmi, preto vo veci plánuje vytýčiť ďalšie pojednávania.

Viac k témam: Korupcia, Súdny proces
Zdroj: Webnoviny.sk – Opakovane odsúdeného košického advokáta súdia pre nepriamu korupciu odznova © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *