Ódor: Ústava zaisťuje, aby vláda slúžila záujmom občanov

1.9.2023 (SITA.sk) – Ústava zaisťuje, aby vláda slúžila záujmom občanov a krajiny, nie naopak. Pri príležitosti piatkového Dňa Ústavy SR to skonštatoval predseda vlády Ľudovít Ódor.

Stavebný kameň demokracie

Ústava, alebo ústavné princípy, sú podľa neho základným stavebným kameňom každej modernej demokracie a určujú obrysy spoločnosti, v ktorej túžime žiť.

„Je právnou podstatou pri riadení štátu, krajiny. Je rámcom, v ktorom sa uskutočňuje snaha o spravodlivosť a rovnosť pred zákonom. Je zárukou dodržiavania základných práv a slobôd. A je hlavným nástrojom proti zneužívaniu moci,” zdôraznil premiér.

Doplnil, že ústava vytvára podmienky fungovania otvorenej spoločnosti, právneho štátu. „Je výrazom našej schopnosti a odolnosti chrániť to, čo nás robí silnejšími: rozmanitosť,” povedal predseda vlády.

Túžba chrániť občanov

Ódor zároveň pripomenul, že slovenská ústava jasne hovorí o tom, že naša krajina je zvrchovaným, demokratickým a právnym štátom, ktorý sa neviaže na nijakú ideológiu ani náboženstvo.

„Sme krajinou, ktorá vyrástla z túžby chrániť všetkých svojich občanov. Preto je niekedy smutné sledovať ten príkry rozpor postojov a slov mnohých, vrátane politických činiteľov, so základnými ústavnými princípmi,” uviedol premiér.

Doplnil, že každému jednému z nás a našej spoločnosti ako celku by prospelo, ak by sme prestali hľadať neexistujúcich nepriateľov, prestali rozdúchavať iracionálne vášne, prestali nálepkovať a stigmatizovať.

„Naopak, želal by som si, aby sme hľadali porozumenie medzi nami, spoliehali sa na overené fakty a rozumné argumenty, s úctou a rešpektom k iným – a tak oslávili viac než tridsať rokov existencie základného textu, ktorým hovoríme, kým sme a akí chceme byť,” dodal Ódor.

Viac k témam: Deň Ústavy SR, Premiér Slovenskej republiky
Zdroj: SITA.sk – Ódor: Ústava zaisťuje, aby vláda slúžila záujmom občanov © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *