Obvinený Bödör ostáva na slobode, najvyšší súd zamietol sťažnosť prokurátora

18.3.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 18. marca 12:50

Najvyšší súd SR (NS SR) nevzal obvineného nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödora do väzby. Senát NS SR tak zamietol sťažnosť prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry proti rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) zo 16. januára, ktorým obvineného v kauze Valčeky nevzal súd do väzby.

Predseda senátu NS SR Juraj Kliment v odôvodnení uviedol, že sa súd stotožnil so sudcom pre prípravné konanie ŠTS. Zdôraznil však, že trestné stíhanie v kauze Valčeky je dôvodné.

Rozšírená námietka zaujatosti

Senát skonštatoval, že relevantný dôkaz vo veci bol vykonaný v máji 2021 a orgány činné v trestnom konaní vo veci dlho nekonali.

„Nakoľko orgány činne v trestnom konaní vo veci vôbec nekonali, tak ten dôvod kolúznej väzby ani neexistuje,” povedal sudca Kliment. To isté súd uviedol aj pri možnej preventívnej väzbe obvineného. Na záver sudca Kliment dodal, že súd by rovnako rozhodol aj 20. januára.

Súd mal o väzbe obvineného rozhodovať na verejnom zasadnutí už 20. januára. Predseda senátu Juraj Kliment však deň predtým zrušil termín zasadnutia z dôvodu námietky zaujatosti podanej obvineným voči sudcom Jurajovi Klimentovi a Petrovi Štiftovi.

Kauza Valčeky sa týka úplatku

Bödör následne svoju námietku zaujatosti rozšíril aj o osobu sudcu Petra Hatalu. Predseda senátu NS SR Juraj Kliment na piatkovom zasadnutí čítal uznesenie, podľa ktorého boli tieto námietky zaujatosti zamietnuté.

ŠTS v Pezinku v nedeľu 16. januára nevzal obvineného nitrianskeho podnikateľa do väzby a prepustil ho zo zadržania. Sudca pre prípravné konanie totiž okrem iného konštatoval, že väzobné stíhanie obvineného v trestnej veci, v ktorej je stíhaný pre prečin a v ktorej boli zistené prieťahy, by predstavovalo neoprávnený a neprípustný zásah do ústavou garantovaného práva na osobnú slobodu, keďže navrhované väzobné stíhanie by malo nasledovať bezprostredne po výkone väzby obvineného v inej zbiehajúcej trestnej veci, ktorá trvala vyše 19 mesiacov. Proti rozhodnutiu podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry sťažnosť.

Kauza Valčeky sa týka úplatku vo výške niekoľko desiatok tisíc eur, ktorého prevzatie údajne priznal bývalý vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry Marián Kučerka. Ten v minulosti vyšetroval kauzu odpočtov DPH známu ako Valčeky, v ktorej figuroval ako podozrivý Štefan Žiga, synovec bývalého ministra Petra Žigu. Peniaze pre vyšetrovateľa mal sprostredkovať práve Bödör.

Viac k témam: kauza Valčeky, Súdy, Väzba
Zdroj: Webnoviny.sk – Obvinený Bödör ostáva na slobode, najvyšší súd zamietol sťažnosť prokurátora © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *