Nórsko daruje Ukrajine systémy protivzdušnej obrany, pomôžu zachrániť ľudské životy 

14.8.2023 (SITA.sk) – Nórska spoločnosť Kongsberg Defence & Aerospace podpísala zmluvu prostredníctvom Medzinárodného fondu pre Ukrajinu o dodávke systémov protivzdušnej obrany CORTEX Typhon, ktoré darujú Ukrajine. Kontrakt má hodnotu 56 miliónov libier. Informuje o tom portál Európska pravda.

Významná podpora

Systémy CORTEX Typhon sú vyvinuté tak, aby čelili širokému spektru bezpilotných lietadiel s riešeniami na fyzické poškodenie alebo iné znefunkčnenie leteckej hrozby.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Táto zmluva poskytne ozbrojeným silám Ukrajiny významnú podporu a podporí ich schopnosť chrániť svoj ľud a brániť svoju krajinu pred vzdušnými hrozbami,“ vyjadril sa prezident Kongsberg Defence & Aerospace Eirik Lie.

Nórske ozbrojené sily poskytli Ukrajine pre daný systém vozidlá, samopaly a muníciu.

Záchrana životov

„Toto je výsledok dobrej spolupráce medzi nórskymi ozbrojenými silami a priemyslom, ktorý demonštruje schopnosť myslieť inovatívne. Pomôže to zachrániť životy Ukrajincov a je to dôležité v boji Ukrajiny proti tvrdej ruskej agresii,“ povedal nórsky minister obrany Bjørn Arild Gram.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

Medzinárodný fond pre Ukrajinu vytvorilo Spojené kráľovstvo v spolupráci s Nórskom, Holandskom, Dánskom, Švédskom, Islandom a Litvou. Fond umožňuje zúčastneným krajinám poskytovať Ukrajine dlhodobú vojenskú podporu bez poškodenia ich vlastných vojenských schopností.

Viac k témam: pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Nórsko daruje Ukrajine systémy protivzdušnej obrany, pomôžu zachrániť ľudské životy  © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *