Neznámy páchateľ natrel areál Slavína modrou a žltou farbou, Rusi hovoria o znesvätení pamätníka (foto)

3.3.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 3. marca 2022, 13:22

Neznámy páchateľ natrel areál pamätníka Slavín v Bratislave modrou a žltou farbou. Ako informoval bratislavský policajný hovorca Michal Szeiff, oznámenie o poškodení vojenského pamätníka prijali vo štvrtok v ranných hodinách.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Doposiaľ neznámy páchateľ ho poškodil modrou a žltou farbou, ktorou natrel schody, stĺpy pamätníka, ako aj priestor pred ním,” uviedol hovorca s tým, že páchateľ týmto konaním spôsobil na veci, ktorá ako pietne miesto požíva ochranu podľa osobitného predpisu, škodu v doposiaľ presne nezistenej výške. Vyšetrovateľ Policajného zboru začal trestné stíhanie vo veci trestného činu poškodzovania cudzej veci.

Rusi hovoria o znesvätení pamätníka

Rezort diplomacie v súvislosti s obvinením Veľvyslanectva Ruskej federácie o „znesvätení” pamätníka Slavín v Bratislave pripomína, že Slovenská republika sa o hroby a pamätníky ruských vojakov a všetkých tých, ktorí sa podieľali na oslobodení Slovenska stará príkladne a s najvyššou úctou.

V tlačovej správe o tom informoval Komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

Zobraziť fotogalériu k článku:
Areál Slavína vo farbách Ukrajiny (fotografie)

Občianska solidarita s Ukrajinou

„Ruské veľvyslanectvo v Bratislave zároveň žiadame, aby videlo realitu, a tou je obrovská občianska solidarita s Ukrajinou, ktorú bezdôvodne napadla Ruská federácia. Okrem porušenia medzinárodného práva tak pošliapava aj pamiatku Ukrajincov, ktorí bok po boku s Rusmi bojovali za slobodu v roku 1945,” vyhlásil rezort diplomacie.

Pripomína, že farby ukrajinskej vlajky na Slavíne sú výzvou občanov Slovenska, aby Rusko skončilo nezmyselnú vojnu voči Ukrajine. MZVEZ SR zároveň vyzýva slovenskú verejnosť, aby naďalej ctila a priateľsky vnímala ruských občanov oddaných demokracii a mieru.

Skutok odsúdil aj primátor Vallo

Primátor Bratislavy Matúš Vallo odsúdil pomaľovanie Slavína. „Naša solidarita môže mať rôzne podoby, jej zmyslom však má byť pomoc a podpora,” uviedol Vallo s tým, že každý sa so situáciou na Ukrajine vyrovnáva svojím spôsobom. „Niektorí cítime bezmocnosť a máme potrebu niečo spraviť. Premaľovanie Slavína ale nepomôže nikomu,” dodal primátor.

Vallo zdôraznil, že máme dosť iných príležitostí poskytnúť sebe, občanom Ukrajiny a svetu obrázky našej podpory a nemusíme pritom zneuctiť pietne miesto a národnú kultúrnu pamiatku. „Nikto z tých, ktorí na Slavíne ležia, za túto vojnu nemôže,” poznamenal.

„Obráťme našu pozornosť voči tým, ktorí vojnu spôsobili a ktorí ju môžu zastaviť. Zachovajme pokoj a nevzbudzujme vášne,” vyzval primátor a dodal, že je potrebné venovať energiu a pomoc ľuďom utekajúcim pred vojnou.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Pomýlený vandalizmus

Poškodenie Slavína odsúdila aj bratislavská mestská časť Staré Mesto.

Rozumieme emócii a hnevu ukrajinského ľudu a aj našich obyvateľov, ktorí v priamom prenose sledujú inváziu do Ukrajiny, ale podľa nás sa protest dá vyjadriť aj iným spôsobom ako poškodením pamätníka a pietneho miesta,” uvádza mestská časť na sociálnej sieti. Ako dodáva, pomaľovanie pietneho miesta nie je pomoc ani solidarita, je to nezmyselné ničenie a pomýlený vandalizmus.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Slavín, Vandalizmus, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Neznámy páchateľ natrel areál Slavína modrou a žltou farbou, Rusi hovoria o znesvätení pamätníka (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *