Neziskovky vyzývajú otvoreným listom budúcu koalíciu k boju proti antisemitizmu a homofóbii

12.10.2023 (SITA.sk) – Pri príležitosti prvého výročia tragickej udalosti na Zámockej ulici v Bratislave sa mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv (IĽP) a Dúhové Slovensko obrátili otvoreným listom na predsedov strán vznikajúcej vládnej koalície.

Prevencia u mládeže

V liste vyzývajú Roberta Fica, Petra Pellegriniho a Andreja Danka vyzývajú, aby budúca vláda prioritizovala prevenciu extrémizmu u mládeže so zreteľom na antisemitizmus a homofóbiu, s cieľom zabrániť podobným tragédiám.

„Terorista, ktorý presne pred rokom zabíjal na Zámockej v Bratislave, bol antisemita a homofób. Preto vraždil. Podľa dostupných informácií prešiel radikalizáciou v online prostredí. Všetkým je jasné, že budúca vládna koalícia nebude naklonená podpore LGBT menšiny, ale dúfam, že v otázke radikalizácie mládeže bude otvorená konštruktívnemu dialógu s občianskou spoločnosťou,” uviedol riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher s tým, že prevencia antisemitizmu a homofóbie musí byť na Slovensku v nadchádzajúcich rokoch prioritou. „Ak nebude, takéto teroristické útoky sa môžu zopakovať,” dodal Weisenbacher.

Začiatok demokracie

„Dnes večer sa zídeme na Zámockej ulici, aby sme si pripomenuli a uctili pamiatku Juraja a Matúša. Demokracia nie je len to, že raz za štyri roky hodíme do urny lístok. To je začiatok demokracie, ale ak sa na to obmedzíme, tak je to aj jej istý koniec,” uviedla koordinátorka Dúhové Slovensko Zuzana Slamená a dodala, že vláda má chrániť všetkých občanov a nielen tých, ktorí ich volili.

„Prevencia homofóbie musí byť prioritou. Budeme pozorne sledovať aktivity novej vlády. Róbert Fico povedal, že sa vracia poučený, tak dúfam, že si pamätá, ako bol v roku 2018 donútený protestami odstúpiť. Ak by chceli siahať na ľudské práva a slobody, vyjdeme znova do ulíc. To je to najmenej, čo Jurajovi a Matúšovi dlžíme,” uzavrela Slamená.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Výročie útoku na Tepláreň na Zámockej ulici (fotografie)

Vo štvrtok je to rok od tragickej udalosti v kaviarni Tepláreň na Zámockej ulici v Bratislave. 12. októbra 2022 sa stal krátko po 19:00 hodine pred LGBT kaviarňou teroristický útok. Páchateľ úkladne zavraždil dve obete vo veku do tridsať rokov a postrelil jednu osobu. O život prišli dvaja mladí muži z LGBT komunity Juraj Vankulič a Matúš Horváth.

Viac k témam: Antisemitizmus, Demokracia, Extrémizmus, Homofóbia, Koalícia, LGBT, Ľudské práva, predseda Hlasu, predseda Smeru, Predseda SNS, Sloboda, Streľba na Zámockej ulici v Bratislave, Teroristický útok
Zdroj: SITA.sk – Neziskovky vyzývajú otvoreným listom budúcu koalíciu k boju proti antisemitizmu a homofóbii © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *