Nemôžeme za ropu a plyn platiť ukrajinskou krvou, vyhlásil litovský šéf diplomacie

7.3.2022 (Webnoviny.sk) – Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v pondelok ubezpečil Litvu o ochrane zo strany NATO a o americkej podpore, keď v krajine odštartoval rýchlu návštevu pobaltských krajín, ktoré sú čoraz nervóznejšie vzhľadom na pokračovanie ruskej invázie na Ukrajinu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Spoločná obrana je posvätná

„Posilňujeme našu spoločnú obranu,” povedal Blinken. Zdôraznil, že záväzok USA o spoločnej obrane v rámci NATO je „posvätný”.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Zhoršenie bezpečnostnej situácie v regióne Pobaltia znamená podľa litovského prezidenta Gitanasa Nausedu veľké znepokojenie.

Rusko je hrozba pre Európu

Bezohľadná agresia proti Ukrajine opäť dokazuje, že Rusko je dlhodobou hrozbou pre európsku bezpečnosť,” povedal prezident. Litovský minister zahraničia Gabrielius Landsbergis vyzval na zvýšenie pomoci Ukrajine.

Zároveň sa vyslovil za okamžité zastavenie importu ruských energií. „Nemôžeme za ropu a plyn platiť ukrajinskou krvou,” vyhlásil.

Stretnutia s lídrami

Šéf americkej diplomacie ešte v pondelok odcestuje do Rigy, kde sa stretne s poprednými lotyšskými predstaviteľmi a izraelským ministrom zahraničia Jairom Lapidom.

Potom Blinken navštívi estónske hlavné mesto Tallinn a následne odcestuje do Paríža na utorkové rozhovory s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

Viac k témam: Bezpečnosť, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Nemôžeme za ropu a plyn platiť ukrajinskou krvou, vyhlásil litovský šéf diplomacie © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *