Nemocnice v Pásme Gazy čelia humanitárnej kríze, raketový útok skupiny Hizballáh bol reakciou na izraelské bombardovanie (foto)

12.10.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 11. októbra, 15:54

Ministerstvo energetiky v Pásme Gazy potvrdilo predchádzajúcu správu militantného hnutia Hamas o tom, že v oblasti došla elektrina. Referuje o tom web news.sky.com.

Podľa spomenutého ministerstva energetiky jedinej elektrárni, ktorá zásobuje Pásmo Gazy, došlo palivo v dôsledku izraelskej blokády. V najbližších dňoch sa pravdepodobne budú znižovať taktiež zásoby vody a potravín, keďže Izrael pokračuje v „totálnom obliehaní“.

Nemocnice v Pásme Gazy sú zase preťažené a trpia nedostatkom liekov, zdravotníckeho materiálu aj elektriny, varuje humanitárna organizácia Lekári bez hraníc (Médecins Sans Frontières, MSF).

Humanitárna kríza

Palestínska enkláva pociťuje akútnu humanitárnu krízu vzhľadom na izraelské bombardovanie po víkendovom útoku militantného hnutia Hamas. Státisíce ľudí sú vysídlené a mnohí nemajú prístup k potravinám a elektrine, informuje spravodajský portál CNN.

Výkonná riaditeľka MSF-USA Avril Benoît uviedla, že organizácia zaznamenáva „nedostatky vody, elektriny a paliva, na ktoré sa nemocnice spoliehajú pre ich generátory“. Niektoré nemocnice podľa jej slov majú palivo len na štyri dni.

Tisícky obetí

Nemocnicu MSF v meste Gaza v pondelok mierne poškodil výbuch, povedala Benoît s tým, že zariadenie je však stále prevádzkyschopné. Pri útokoch zomreli zdravotná sestra a vodič sanitky, viacero ďalších utrpelo zranenia, dodala.

Útok Hamasu a následná izraelská ofenzíva si vyžiadali tisícky obetí. Ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy v stredu uviedlo, že počet mŕtvych v oblasti vzrástol na 950 a zranenia pri izraelských náletoch utrpelo 5 000 ľudí.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Po palestínskom útoku je v Izraeli podľa tamojších ozbrojených síl najmenej 1 200 mŕtvych.

Lekári bez hraníc momentálne nemajú zdravotnícke programy v Izraeli, ale ponúkli svoju podporu tamojším nemocniciam pri liečbe „vysokého počtu obetí“.

Vypálenie rakiet

Libanonská militantná skupina Hizballáh vypálila rakety na pozície izraelskej armády v meste Arab al-Aramša pri severných hraniciach Izraela.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Skupina vo vyhlásení, ktoré zverejnila v stredu, uviedla, že útok viedol k „veľkému počtu” zranených. Niekoľko vojakov bolo podľa organizácie Hizballáh zabitých, ale nekonkretizovala počet.

Raketový útok

Izraelská armáda konštatovala, že na jej pozície v pohraničnom izraelskom meste Arab al-Aramša boli vypálené protitankové rakety.

Nezmienila sa však o nijakých obetiach. Izraelskí vojaci bombardovali libanonské pohraničné mesto Duhajra a jeho okolie, odkiaľ útok raketami prišiel.

Skupina Hizballáh v stredu uviedla, že jej raketový útok bol reakciou na nedeľňajšie izraelské bombardovanie, ktoré zabilo troch militantov.

Organizácia Hizballáh, ktorú podporuje Irán, je spojencom palestínskej teroristickej organizácie Hamas a schvaľuje jej útoky proti Izraelu.

Viac k témam: Humanitárna kríza, Izraelská armáda, Izraelsko-palestínsky konflikt, Lekári bez hraníc, Obete, ozbrojené sily, Pásmo Gazy, Raketový útok
Zdroj: SITA.sk – Nemocnice v Pásme Gazy čelia humanitárnej kríze, raketový útok skupiny Hizballáh bol reakciou na izraelské bombardovanie (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *