Nemecko vylúčilo poslanie stíhačiek Ukrajine, NATO nie je vo vojne s Ruskom a „nedovolí takúto eskaláciu“, povedal Scholz

30.1.2023 (Webnoviny.sk) – Nemecký kancelár Olaf Scholz vylúčil poslanie stíhačiek Ukrajine. V rozhovore pre noviny Tagesspiegel povedal, že sa sústreďuje na dodanie tankov Leopard 2 nemeckej výroby, ktorých poslanie schválil Berlín minulý týždeň.

Ukrajina požiadala „koalíciu stíhačiek“

Skutočnosť, že sme sa len teraz rozhodli a už sa v Nemecku rozprúdila ďalšia debata, sa zdá byť ľahkovážna,“ cituje predsedu nemeckej vlády spravodajský portál BBC.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Nemecko v stredu oznámilo, že poskytne Ukrajine 14 tankov Leopard 2 a schváli žiadosti ďalších krajín. Následne aj Spojené štáty oznámili, že pošlú ich tanky M1 Abrams. Ukrajina však následne požiadala spojenecké štáty, aby vytvorili „koalíciu stíhačiek“ a jej obranné schopnosti posilnili napríklad aj strelami s dlhým doletom.

NATO nie je vo vojne

Scholz pre Tagesspiegel zdôraznil, že Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) nie je vo vojne s Ruskom a „nedovolíme takúto eskaláciu“.

Ako tiež povedal, pravidelne hovorí s ruským vodcom Vladimirom Putinom a zatiaľ posledný telefonát absolvovali vlani v decembri.

„Potrebujeme spolu hovoriť,“ poznamenal kancelár a dodal, že vždy jasne hovorí, že ruská invázia na Ukrajinu je absolútne neprijateľná a situáciu vyrieši len stiahnutie sa ruských vojakov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Nemecký kancelár, pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt, tanky
Zdroj: Webnoviny.sk – Nemecko vylúčilo poslanie stíhačiek Ukrajine, NATO nie je vo vojne s Ruskom a „nedovolí takúto eskaláciu“, povedal Scholz © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *