Nemecko uvažuje o dodaní rakiet Taurus Ukrajine, nebudú však môcť zasahovať ciele v Rusku

11.8.2023 (SITA.sk) – Nemecká vláda uvažuje o dodaní rakiet s dlhým doletom Taurus Ukrajine, ak budú naprogramované tak, že nebudú môcť zasiahnuť ruské územie s výnimkou okupovaného Krymu.

Konajú sa o tom tajné rokovania s predstaviteľmi obranného priemyslu. Informuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na časopis Spiegel.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Nemecký kancelár Olaf Scholz má podľa časopisu veľké obavy z eskalácie vojny a minister obrany Boris Pistorius požiadal výrobcu rakiet Taurus, aby do nich zapracoval obmedzenia pri programovaní cieľov.

Spiegel konštatoval, že Scholz dodávky rakiet neschváli, ak si nebude istý technickou modifikáciou. Podľa kruhov z obranného priemyslu takéto obmedzenie činnosti systému je možné, ale zaberie to niekoľko týždňov.

Podľa zdrojov však už veľkú rolu nezohráva podmienka nemeckého kancelára, že Berlín Ukrajine dodá rakety Taurus iba vtedy, ak USA Kyjevu poskytnú strely dlhého doletu ATACMS. Rakety Taurus sú schopné zasahovať ciele do vzdialenosti 500 kilometrov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

Viac k témam: nemecká vláda, Nemecký kancelár, rusko-ukrajinský konflikt, strely Taurus, Vojenská pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Nemecko uvažuje o dodaní rakiet Taurus Ukrajine, nebudú však môcť zasahovať ciele v Rusku © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *