Nemeckí poslanci pre vzťahy s Ruskom podporili odobratie privilégií exkancelára Schrödera

19.5.2022 (Webnoviny.sk) – Nemeckí zákonodarcovia vo štvrtok odobrili zbavenie bývalého kancelára Gerharda Schrödera jeho kancelárie a zamestnancov po tom, čo udržiaval a bránil svoje dlhodobé vzťahy s Ruskom napriek vojne na Ukrajine.

Návrh nespomína väzby na ruské spoločnosti

Hovorca pre finančnú politiku vládnej strany Zelení Sven Kindler na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že parlamentný rozpočtový výbor schválil zmeny, ktoré nechajú exkancelárovu kanceláriu „nečinnú“. Krok sa očakával po tom, čo poslanci vo vládnej koalícii v stredu navrhli prepojenie niektorých jeho privilégií so skutočnými povinnosťami, a nie s jeho postavením bývalého kancelára.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Aby sa znížili šance na právne napadnutie, návrh výslovne nespomína Schröderove väzby na ruské spoločnosti alebo na ruského prezidenta Vladimira Putina. Bývalý kancelár bude mať stále nárok na ochranku a dôchodok.

Schröder sa stal izolovanejší

Minister financií Christian Lindner privítal štvrtkové rozhodnutie a na Twitteri napísal, že „bývalému kancelárovi, ktorý dnes otvorene lobuje za Putinovu zločineckú vládu, by daňoví poplatníci nemali za to poskytnúť kanceláriu“.

V ostatných mesiacoch sa Schröder, ktorý bol kancelárom v rokoch 1998 – 2005, stal čoraz viac izolovanejší pre jeho prácu pre ruské štátom kontrolované energetické spoločnosti. Je predsedom dozornej rady ruskej štátnej energetickej spoločnosti Rosnefť a podieľal sa aj na projektoch plynovodov Nord Stream a Nord Stream 2.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Nemeckí poslanci pre vzťahy s Ruskom podporili odobratie privilégií exkancelára Schrödera © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *