Návštevnosť Ľubovnianskeho múzea s hradom počas leta vzrástla, prišlo o 18-tisíc ľudí viac než vlani

14.10.2023 (SITA.sk) – Ľubovnianske múzeum, pod ktoré patrí hrad v Starej Ľubovni, prekonalo svoju vlaňajšiu letnú návštevnosť.

Do múzea prišlo počas tohto leta o 18-tisíc ľudí viac, čím si vyslúžilo aj titul najnavštevovanejšej kultúrnej organizácie Prešovského samosprávneho kraja počas letnej sezóny. Informovala o tom hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.

Zabrali letné podujatia

Turistov podľa jej slov lákali aj ďalšie kultúrne stánky, najmä nová výstava v Poprade a výnimočná výstava v Humennom.

Od mája do septembra navštívilo Ľubovnianske múzeum viac ako 193-tisíc turistov. K nárastu návštevníkov prispeli podľa hovorkyne aj špeciálne letné podujatia.

„Návštevníci sa mohli počas leta na hrade a v skanzene stať súčasťou napríklad Ružbašskej kráľovskej svadby. Tú pripravilo múzeum pri príležitosti 100. výročia kráľovskej svadby Márie Karolíny Zamoyskej s princom Dvoch Sicílií Rénierom de Bourbon, ktorá sa konala vo Vyšných Ružbachoch,“ uviedla.

Na základe dostupnej historickej dokumentácie bolo zrekonštruované aj pôvodné svadobné menu do degustačnej podoby.

Lákadlom bola expozícia v Poprade

Celkovo však zavítalo do krajských šiestich múzeí a dvoch galérií vyše 341-tisíc ľudí.

Medzi najväčšie lákadlá patrila podľa Jeleňovej i expozícia Knieža z Popradu a jeho hrobka v Podtatranskom múzeu v Poprade, ktorá je verejnosti prístupná od mája tohto roku.

Zaujala tiež výstava Nevrátené vo Vihorlatskom múzeu v Humennom, ktorú pripravovali odborní pracovníci z Krajského múzea v Prešove.

Výstava prezentovala roztratené predmety po rodine Andrássy z pôvodného mobiliára kaštieľa v Humennom.

Navštívili aj ďalšie múzeá

Turisti počas letných mesiacov nevynechali ani návštevu Kežmarského hradu, Šarišského múzea v Bardejove i Krajského múzea v Prešove a jeho dvoch organizačných jednotiek v Hanušovciach nad Topľou a v Stropkove.

Z galérií to bola Krajská galéria v Prešove a Tatranská galéria v Poprade.

Viac k témam: hrad Ľubovňa
Zdroj: SITA.sk – Návštevnosť Ľubovnianskeho múzea s hradom počas leta vzrástla, prišlo o 18-tisíc ľudí viac než vlani © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *