Najvyšší súd zmiernil tresty bývalému SIS-károvi Gašparovičovi a expolicajtovi Vičanovi, dvojica bola odsúdená z prijímania úplatkov (video)

23.3.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 23. marca 11:38

Najvyšší súd SR na stredajšom verejnom zasadnutí zmiernil tresty, ktoré Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku minulý rok uložil bývalému šéfovi kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Petrovi Gašparovičovi a bývalému policajtovi Ladislavovi Vičanovi.

Tých ŠTS v októbri minulého roku uznal za vinných z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku. Najvyšší súd v stredu daný verdikt zrušil a skutok prekvalifikoval na prečin nepriamej korupcie.

NS odsúdeným rapídne znížil tresty

Gašparovič si tak vo väzení odsedí trest 22 mesiacov a Vičan 20 mesiacov. Zároveň súd uložil Gašprovičovi peňažný trest 20-tisíc eur a Vičanovi 16-tisíc eur. Vičanovi má tiež v prospech štátu prepadnúť auto. Verdikt NS SR je právoplatný. Obaja boli pritom zaradení do ústavu s minimálnym stupňom stráženia.

Súd po vynesení rozsudku obžalovaným nariadil okamžitý výkon trestu. Obaja sú od svojho zadržania väzobne stíhaní, pričom doba vo väzbe sa im do trestu započíta.

Pôvodne Gašparovičovi ŠTS v tejto veci uložil súd trest 11 rokov väzenia v ústave so stredným stupňom stráženia. Dostal tiež peňažný trest 50-tisíc eur. V prípade, že by ho nezaplatil, súd určil náhradný trest 15 mesiacov väzenia.

Vičanovi zase prvostupňový súd vymeral trest desať rokov väzenia v ústave so stredným stupňom stráženia a peňažný trest 40-tisíc eur. Ak by ho nezaplatil, náhradný trest je v jeho prípade jeden rok väzenia. V prípade oboch obžalovaných určil súd ochranný dohľad po dobu dvoch rokov.

Podnikateľ policajtov nahlásil

Podľa obžaloby Gašparovič a Vičan žiadali úplatok 400-tisíc eur od podnikateľa Dušana Bočkaya za uvoľnenie jeho zablokovaného firemného majetku zo strany Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS).

Ten mal po zaplatení uvoľniť bývalý šéf KÚFS Ľudovít Makó. Prvých 200-tisíc eur zaplatil podnikateľ pred zrušením predbežného opatrenia, potom prípad oznámil na polícii.

Gašparovič a Vičan boli zadržaní a obvinení v rámci kauzy Judáš zameranej na korupciu predstaviteľov bezpečnostných zložiek. Pôvodne v rámci tejto kauzy stíhali aj bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského.

Po jeho smrti však stíhanie zastavili. Ďalší obvinení, konkrétne bývalý námestník riaditeľa SIS Boris Beňa a viceprezident finančnej správy Daniel Čech, uzavreli s prokurátorom dohody o vine a treste, ktoré súdy schválili.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Kauza Judáš, Korupcia, Súdy, úplatkárstvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Najvyšší súd zmiernil tresty bývalému SIS-károvi Gašparovičovi a expolicajtovi Vičanovi, dvojica bola odsúdená z prijímania úplatkov (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *