Najčastejším povolaním na Slovensku je špecialista, ubúda remeselníkov a robotníkov

12.8.2022 (Webnoviny.sk) – Na vrchole rebríčka zamestnaní sa podľa Sčítania obyvateľov domov a bytov 2021 umiestnili špecialisti.

Špecialisti v oblasti vedy a techniky

Ako ďalej informuje v tlačovej správe Štatistický úrad SR, špecialista je definovaný ako zamestnanec špecializovaný v oblasti vedy a techniky, v zdravotníctve, v administratívnych, podporných a obchodných činnostiach, v oblasti informačných a komunikačných technológií a tiež v oblasti práva, sociálnych vecí a kultúry.

Medzi špecialistov sa tiež zaraďujú učitelia a odborní pedagogickí pracovníci.

Výsledky ovplyvňuje lepšie vzdelanie

Na druhom mieste rebríčka zamestnaní sa v roku 2021 objavili technici a odborní pracovníci a na treťom mieste sú služby a obchod.

V roku 2011 sčítanie ukázalo, že najviac obyvateľov SR boli pracovníci v službách a obchode, nasledovali technici a odborní pracovníci a veľkú skupinu tvorili kvalifikovaní robotníci a remeselníci. V roku 2021 z rebríčka Top 3 zamestnaní robotníci aj remeselníci zmizli na celom Slovensku,” uviedol ŠÚ SR.

Dodal, že zmeny za 10 rokov sú pochopiteľné, ak sa pozrieme na vývoj vzdelania, kde vysokoškolské aj odborné vzdelanie nabralo na sile.

Viac k témam: Rebríček, Sčítanie obyvateľov domov a bytov 2021, Zamestnanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Najčastejším povolaním na Slovensku je špecialista, ubúda remeselníkov a robotníkov © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *