Na udeľovanie Nobelovej ceny pozvali aj ruského veľvyslanca, švédski politici sú pobúrení

1.9.2023 (SITA.sk) – Pozvanie ruského veľvyslanca na slávnosť udeľovania Nobelovej ceny v Štokholme vyvolalo ostrú kritiku zo strany švédskych politikov, pričom niektorí plánujú podujatie bojkotovať.

Referuje o tom web eurointegration.com.ua s odvolaním sa na švédsky denník Aftonbladet.

Lídri opozičných strán neprídu

Podľa uvedeného periodika viacerí lídri opozičných strán zrušili svoju účasť a taktiež predstavitelia vlády zvažujú, že sa na podujatí nezúčastnia.

Líder liberálov Carl Johan Georg Pehrson vyhlásil, že „nebude sedieť a pripíjať si s ruským veľvyslancom, kým bude pokračovať Putinova ohavná a krvavá agresia na Ukrajine“.

Centristický Muharrem Demirok zasa povedal, že nepríde, ak tam bude ruský veľvyslanec. Poznamenal, že na slávnosť veľmi chcel prísť, ale nemôže tak urobiť, kým je Rusko vo vojne s Ukrajinou.

Expremiérka Magdalena Anderssonová podotkla, že nedostala pozvanie na odovzdávanie cien, ale uviedla, že Nobelova nadácia by mala „vážne zvážiť, čo znamená pozvať predstaviteľa režimu, ktorý vedie ohavnú a nezákonnú vojnu na Ukrajine a ohrozuje aj Švédsko“.

Premiér zareagoval ostro

Rozhorčený bol taktiež súčasný premiér Ulf Kristersson. „Informácia sa ku mne dostala včera večer a ja som zareagoval dosť ostro… Nobelova nadácia, samozrejme, rozhoduje o tom, koho chcú pozvať. Ale ako mnohí iní, bol som veľmi prekvapený, že bolo pozvané Rusko,“ vyhlásil Kristersson.

Nobelova nadácia už skôr oznámila svoj zámer pozvať diplomatov zo všetkých krajín, ktoré sú diplomaticky zastúpené vo Švédsku a Nórsku, vrátane Ruska a Bieloruska, na slávnostné udeľovanie Nobelovej ceny v Štokholme.

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že takéto rozhodnutie Nobelovej nadácie by v predstaviteľoch Kremľa len posilnilo pocit beztrestnosti a viedlo k novým zločinom.

Minulý rok pritom zástupcov ruského a bieloruského veľvyslanectva nepozvali.

Viac k témam: Nobelova cena, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Na udeľovanie Nobelovej ceny pozvali aj ruského veľvyslanca, švédski politici sú pobúrení © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *