Na protest proti zmenám v Trestnom zákone a rušeniu Lipšicovho úradu prišlo v Košiciach zhruba 6-tisíc účastníkov (video+foto)

2.2.2024 (SITA.sk) – Na protest proti zmenám v Trestnom zákone a rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) prišlo v Košiciach v prvý februárový večer zhruba 6-tisíc účastníkov. „Dnes tu bolo jednoznačne najviac ľudí,” skonštatoval pre agentúru SITA krajský predseda strany Sloboda a Solidarita pre Košický kraj Peter Čech.

Protest zrejme aj o týždeň

Počet účastníkov odhadol na 6-tisíc, podotkol ale, že postupne sa to nazbieralo a číslo môže byť aj vyššie.

Zobraziť fotogalériu k článku:
VI. PROTEST: ZASTAVME ICH! (FOTOGRAFIE)

„Myslím, že všetci vedia, prečo sú tu,” dodal s tým, že považuje za veľmi pravdepodobné, že sa na proteste zídu i o týždeň. Ohľadom účasti organizátori a rečníci na pódiu zo začiatku protestu spomínali cifru 6-tisíc, ku koncu ale padlo i číslo 10-tisíc.

Zúčastneným sa prihovorila europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH), okresná predsedníčka strany Sloboda a Solidarita pre Košice – okolie Renáta Zolnaiová a poslanec Národnej rady SR za Progresívne Slovensko Štefan Kišš. Vystúpil aj občiansky aktivista Ján Gálik.

„Dosť bolo Fica!“, „Nie je nám to jedno!

Na začiatku protestu sa košickí protestujúci spojili prostredníctvom telemostu s účastníkmi protestu na Námestí SNP v Bratislave, na výzvu moderátorov ich pozdravili rozsvietenými mobilnými telefónmi.

Počas protestu zaznievali z davu pokriky ako: „Dosť bolo Fica!“, „Nie je nám to jedno!“ či „V jednote je sila!“, pri zmienke o predsedovi parlamentu a kandidátovi na post prezidenta SR Petrovi Pellegrinim (Hlas-SD) sa ozývalo skandovanie „Podržtaška!“.

Na proteste okrem štátnej hymny zaznela i pieseň Na Kráľovej holi, organizátori tak odkázali na volebnú noc, počas ktorej túto pieseň spievali z balkóna v centrále strany Smer-SD.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2024/02/protivladny-protest-kosice.mp4

Fotografie z predošlých protestov

Zobraziť fotogalériu k článku:
VI. PROTEST: Zastavme ich! (fotografie)

Zobraziť fotogalériu k článku:
V. PROTEST: Zastavme ich! (fotografie)

Zobraziť fotogalériu k článku:
IV. PROTEST: Zastavme ich! (fotografie)

Zobraziť fotogalériu k článku:
III. PROTEST: Zastavme ich! (fotografie)

Zobraziť fotogalériu k článku:
II. PROTEST: Zastavme ich! (fotografie)

Zobraziť fotogalériu k článku:
PROTEST: Zastavme ich! (fotografie)

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Novela Trestného zákona, protivládny protest, Trestný zákon
Zdroj: SITA.sk – Na protest proti zmenám v Trestnom zákone a rušeniu Lipšicovho úradu prišlo v Košiciach zhruba 6-tisíc účastníkov (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *