Ministri obrany vybraných krajín sa na online stretnutí zhodli na ochote pomôcť Ukrajine

23.5.2022 (Webnoviny.sk) – Online rokovanie takzvanej Kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny vo formáte ministrov obrany vybraných krajín nadviazalo na výsledky aprílového stretnutia lídrov obrany v nemeckom Ramsteine.

Po hodnotení ruskej ofenzívy a obrany Ukrajiny sa ministri zamerali na pomoc Ukrajine, a to nielen v blízkej dobe, ale tiež v strednodobom a dlhodobom horizonte. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

Objem a obsah pomoci

Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) hovoril o objeme a obsahu slovenskej vojenskej a humanitárnej pomoci.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Sme naďalej odhodlaní podporovať Ukrajinu v jej hrdinskom boji – obrane proti Rusku. Naša pomoc vždy reflektovala požiadavky Ukrajiny a samozrejme aj naše vlastné kapacity tak, aby sme neohrozili obranyschopnosť SR a Aliancie,“ povedal Naď.

Ocenil spoluprácu

Šéf slovenského rezortu obrany spomenul v rámci dlhodobého horizontu spolupráce možnosti poskytnutia ďalšej techniky sovietskeho typu v prípade zabezpečenia zodpovedajúcej náhrady tak, aby prípadné dodávky nemali negatívny vplyv na obranu Slovenska a NATO.

Zároveň ocenil spoluprácu pri realizácii dodania pomoci na Ukrajinu a zdôraznil dôležitosť informačnej a operačnej bezpečnosti týchto aktivít.

Takzvaná Kontaktná skupina pre podporu Ukrajiny vznikla 26. apríla 2022 v rámci prvého stretnutia viac ako 40 štátov k tejto téme, ktoré sa uskutočnilo z iniciatívy USA na leteckej základni Ramstein v Nemecku. Zámerom skupiny sú pravidelné rokovania na mesačnej báze.

Viac k témam: Humanitárna pomoc, materiálna pomoc, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministri obrany vybraných krajín sa na online stretnutí zhodli na ochote pomôcť Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *