Mikulec sa chce zbaviť starých vrtuľníkov Mi-171, ich výmena vyjde štát na približne 25 miliónov eur

12.4.2022 (Webnoviny.sk) – Ministerstvo vnútra SR (MV SR) plánuje vymeniť svoje dosluhujúce vrtuľníky Mi-171. Predpokladané náklady na kompletnú obmenu vrtuľníkovej leteckej techniky sa odhadujú na 25 miliónov eur. Vláda návrh MV SR odobrila počas utorňajšieho rokovania.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Treba zadovážiť novú techniku

Podľa Leteckého útvaru MV SR je najoptimálnejšie čo najskôr zadovážiť novú techniku paralelne s odpredajom či zámenou súčasných dosluhujúcich helikoptér Mi-171.

„Letecký útvar navrhuje bezodkladne preveriť aktuálnu trhovú dostupnosť vhodných modelov leteckej vrtuľníkovej techniky pre jej okamžité zaobstaranie formou priameho rokovacieho konania v súčinnosti s Útvarom hodnoty za peniaze Ministerstva financií SR, a teda zabezpečiť aj potrebné finančné prostriedky s tým súvisiace,“ uvádza sa v návrhu predloženom na rokovanie vlády.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) po rokovaní vlády doplnil, že plánuje osloviť relevantných výrobcov a obchodníkov s helikoptérami tak, aby bolo celé výberové konanie transparentné. “Potom na vládu prinesiem aj finálne rozhodnutie, respektíve zmluvu,” doplnil minister.

Vrtuľníky sú takmer nefunkčné

MV SR momentálne disponuje dvojicou sovietskych helikoptér Mi-171, pričom jedna z nich je dlhodobo neschopná prevádzky. Dvojicu dopĺňa helikoptéra Bell 429.

„Od roku 2002 dochádza k znižovaniu stavu leteckej techniky, čo sa prejavilo na celkovom objeme ročného náletu aj schopnosti uspokojiť požiadavky užívateľov. Z dôvodu technických obmedzení, vysokej poruchovosti a ťažkej dostupnosti náhradných dielov je súčasná využiteľnosť vrtuľníkov Mi-171 veľmi nízka,“ uvádza sa v predkladacej správe.

Rezort vnútra chce výmenu urýchliť aj v dôsledku vojny na Ukrajine, ktorá spôsobila mimoriadnu potrebu tohto typu dopravného prostriedku.

Viac k témam: Vojenská technika, Vrtuľník Mi-171
Zdroj: Webnoviny.sk – Mikulec sa chce zbaviť starých vrtuľníkov Mi-171, ich výmena vyjde štát na približne 25 miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *