Medzinárodný súdny dvor uznal Rusko vinným z porušenia protiteroristickej dohody na východe Ukrajiny

31.1.2024 (SITA.sk) – Medzinárodný súdny dvor (ICJ) v holandskom Haagu uznal v stredu Rusko vinným z porušenia niektorých častí protiteroristickej dohody na východe Ukrajiny tým, že v roku 2014 nevyšetrilo finančnú podporu promoskovských separatistických povstalcov. Referuje o tom web news.sky.com.

ICJ nariadil Rusku, aby vyšetrilo pravdepodobné tvrdenia o financovaní terorizmu, ale nenariadil vyplatenie kompenzácie, ako to požadovala Ukrajina. Prípad sa sústreďuje na obvinenia Ukrajiny, že Rusko pred desiatimi rokmi financovalo separatistické skupiny na východe krajiny.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Zahŕňa tiež zostrelenie letu Malaysia Airlines týmito povstalcami zo 17. júla 2014, pri ktorom zahynulo všetkých 298 pasažierov a členov posádky, hoci Rusko popiera účasť na tomto čine. Súd odmietol konkrétne rozhodnúť o tom, či je Rusko zodpovedné.

Žaloba, podaná v roku 2017, tiež obviňuje Rusko z porušenia konvencií proti diskriminácii pri zaobchádzaní s multietnickou komunitou Krymu od nelegálnej anexie polostrova. Právnici Ruska naliehali na súd, aby prípad zamietol, pričom argumentovali, že činy promoskovských rebelov na východe Ukrajiny nepredstavujú terorizmus.

Viac k témam: Proruskí separatisti, Súdy, Terorizmus
Zdroj: SITA.sk – Medzinárodný súdny dvor uznal Rusko vinným z porušenia protiteroristickej dohody na východe Ukrajiny © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *