Medzinárodný súdny dvor rozhodne o časti žaloby Ukrajiny voči Rusku za genocídu, ktorou ospravedlňuje svoju inváziu

2.2.2024 (SITA.sk) – Medzinárodný súdny dvor (ICJ) v piatok dospel k záveru, že môže rozhodovať v časti ukrajinskej žaloby voči Rusku za porušenie Dohovoru o zabránení a trestaní zločinu genocídia.

Podľa Kyjiva Moskva použila vykonštruované tvrdenia o genocíde na ospravedlnenie spustenia svojej invázie pred takmer dvoma rokmi.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Súdny dvor môže rozhodovať práve v časti žaloby, v ktorej ho Ukrajina žiada o vyhlásenie, že nie je zodpovedná za genocídu.

Ukrajinská žaloba mala ďalšie dva body, o ktorých ICJ podľa svojich slov nemá jurisdikciu rozhodovať. Prvým je tvrdenie, že ruská invázia na Ukrajinu porušila spomenutý dohovor z roku 1948.

Ďalší bod je zase tvrdenie, že uznanie dvoch separatistických republík na východe Ukrajiny zo strany Moskvy tiež porušilo dohovor. Konečné právne záväzné rozhodnutie však pravdepodobne padne až o pár rokov.

Viac k témam: Genocída, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Medzinárodný súdny dvor rozhodne o časti žaloby Ukrajiny voči Rusku za genocídu, ktorou ospravedlňuje svoju inváziu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *