Medzinárodná korčuliarska únia odobrala Rusku právo organizovať preteky Grand Prix, dôvodom je vojna na Ukrajine

25.4.2022 (Webnoviny.sk) – Medzinárodná korčuliarska únia (ISU) odobrala Rusku právo hostiť v nasledujúcej sezóne preteky krasokorčuliarskej Grand Prix. Dôvodom je vojenský konflikt, ktorý na území Ukrajiny rozpútali v závere februára Rusi.

Podujatie známe pod názvom Rostelecom Cup sa malo v Rusku konať 25. – 27. novembra 2022, ISU teraz hľadá náhradné dejisko. Vlani sa uvedené preteky konali v Soči a ovládla ho domáca 15-ročná Kamila Valijevová.

Rada odsudzuje vojnu na Ukrajine

“Rada ISU opätovne potvrdzuje svoju solidaritu so všetkými, ktorých sa konflikt dotkol, a čo najdôraznejšie odsudzuje ruskú inváziu na Ukrajine,” uvádza sa vo vyhlásení korčuliarskej únie.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Po ruskej invázii na územie Ukrajiny zostali ruskí športovci, rozhodcovia, funkcionári či organizátori medzinárodných podujatí v izolácii. Podobne sú na tom aj Bielorusi, s ich pomocou totiž Rusi napadli Ukrajincov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Za prezidenta rady môžu zvoliť Rusa

Napriek uvedenému v júnových voľbách sa môže o post prezidenta ISU uchádzať aj kandidát z Ruska. Mnohé národné zväzy však vyzvali ISU, aby zbavila Rusov a Bielorusov možnosti uchádzať sa o rôzne volené funkcie aj o šancu zúčastňovať sa na rokovaniach orgánov únie.

Viceprezidentom ISU je aktuálne Rus Alexander Lakernik. V júni môžu zástupcovia národných federácií v thajskom Phukete teoreticky rozhodnúť aj o vylúčení Ruska a Bieloruska z radov ISU.

Únia medzičasom vyčlenila sumu 200-tisíc švajčiarsky frankov (cca 195-tisíc eur) na pomoc ukrajinským korčuliarom a funkcionárom. Tieto prostriedky získajú krajiny, ktoré prichýlili korčuliarov z Ukrajiny unikajúcich pred vojnovým konfliktom.

Viac k témam: Grand Prix, Rostelecom Cup, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Medzinárodná korčuliarska únia odobrala Rusku právo organizovať preteky Grand Prix, dôvodom je vojna na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *