Matica slovenská v Srbsku obchodovala s falošnými dokumentami, za pár stoviek eur u nás cudzinci získali prechodný pobyt

23.5.2022 (Webnoviny.sk) – Matica slovenská v Srbsku v posledných rokoch pravdepodobne cudzincom nezákonne pomáhala získať prechodný pobyt v SR či slovenské občianstvo.

Falošné dokumenty

Ako ďalej uvádza v článku denník Sme, miestny odbor Matice v srbskej obci Padina vydával falošné doklady o slovenskom pôvode žiadateľov, hoci nie sú záznamy, že by so Slovenskom mali niečo spoločné. Vďaka týmto dokumentom mohli držitelia získať postavenie Slováka žijúceho v zahraničí.

Na podvody podľa Sme prišla srbská televízia N1 s tým, že má viaceré úradné e-maily, ktoré si vymieňala srbská pobočka Matice s Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

„Úrad napokon prvýkrát vo svojej histórii prestal uznávať písomné svedectvá vydané Maticou slovenskou v Srbsku so sídlom v Báčskom Petrovci,” uviedol denník.

Prípadom sa už zaoberá prokuratúra

Doplnil, že predseda Matice slovenskej v Srbsku Branislav Kulík pre televíziu N1 povedal, že majú o vydaných potvrdeniach miestneho odboru v Padine pochybnosti a informácie posunuli srbskej aj slovenskej prokuratúre.

Sme tiež cituje Mihaila Spevaka zo združenia Slováci a spolunažívanie, ktorý pre televíziu N1 povedal, že problematických potvrdení bolo vydaných aspoň sto. „Podľa informácií, ktoré mi povedali ľudia, tak za jeden certifikát sa platilo 100, 200, 500, ale aj 2000 eur,” povedal Spevak.

Sme zároveň pripomína, že Miestny odbor Matice slovenskej v Padine, ktorý pôsobí pod Maticou slovenskou v Srbsku, nepatrí pod Maticu slovenskú so sídlom v Martine.

Viac k témam: falšovanie dokladov, Trestné stíhanie, Úradné dokumenty
Zdroj: Webnoviny.sk – Matica slovenská v Srbsku obchodovala s falošnými dokumentami, za pár stoviek eur u nás cudzinci získali prechodný pobyt © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *