Mariupoľ je so silami v koncoch, ukrajinský veliteľ hovorí o zostávajúcich posledných hodinách a prosí o pomoc (video)

20.4.2022 (Webnoviny.sk) – Veliteľ námornej pechoty v obliehanom ukrajinskom meste Mariupoľ zverejnil v stredu v skorých ranných hodinách videoodkaz, v ktorom uviedol, že jeho mužom môžu zostávať už len hodiny. Major Serhij Volyna vo videu zaslanom spravodajskej televízii BBC a ďalším médiám uviedol, že jeho jednotky sa nevzdajú.

Prosba o medzinárodnú pomoc

Volyna prostredníctvom odkazu prosil o medzinárodnú pomoc pre 500 zranených vojakov a stovky žien a detí, ktoré sa podľa jeho slov schovávajú v mariupoľskej oceliarni.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Toto je náš najnovší príhovor svetu. Môže byť posledný. Je možné, že nám zostávajú už len dni alebo hodiny. Vyzývame svetových lídrov, aby nám pomohli,“ povedal Volyna.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine: Mariupoľ (fotografie)

Ruské jednotky prevyšujú ukrajinské

Obrovská oceliareň Azovstal sa stala poslednou pevnosťou ukrajinského odporu v Mariupoli. „Jednotky nepriateľa niekoľkonásobne prevyšujú naše, prevažujú vo vzduchu, v delostrelectve, v pozemných jednotkách, v strojoch a tankoch,“ povedal major Volyna, ktorý je veliteľom 36. brigády námornej pechoty.

Odmietol povedať, koľko ukrajinských vojakov zostalo v oceliarni, ale povedal, že majú „dobrého bojového ducha“. Situácia pre zranených však zostáva „veľmi zlá“. „Sú v pivnici, len tam hnijú,“ dodal.

Mariupoľ je pre Rusko strategickým cieľom. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa domnieva, že v meste mohlo byť v dôsledku ruského bombardovania zabitých až 20-tisíc ľudí a neznámy počet obyvateľov násilne previezli na ruské územie.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Mariupoľ je so silami v koncoch, ukrajinský veliteľ hovorí o zostávajúcich posledných hodinách a prosí o pomoc (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *