Macko: Maroš Žilinka hájil ruské štátne záujmy, pre Slovensko predstavuje bezpečnostnú hrozbu (video)

22.3.2022 (Webnoviny.sk) – Generálny prokurátor Maroš Žilinka otvorene vystupoval proti bezpečnostným záujmom Slovenskej republiky. Povedal to v utorok predseda strany Občianski demokrati Slovenska (ODS) Pavel Macko na tlačovej besede.

Žilinkovi toxickí priatelia

Podľa Macka Žilinka presadzoval záujmy Ruskej federácie, ktorá začala vojnu na Ukrajine. Zdôraznil, že generálny prokurátor preto predstavuje vážnu bezpečnostnú hrozbu a mal by odísť zo svojej pozície.

Bývalý generál Macko tiež uviedol, že Žilinka udržiava blízke kontakty s ruskými predstaviteľmi, ktorí sú na sankčnom zozname Európskej únie a systematicky likvidujú v Rusku posledné zvyšky demokratického poriadku.

„Napriek tomu, že vedel, že ruský generálny prokurátor Igor Krasnov je na európskom sankčnom zozname, mal nezadržateľnú túžbu vycestovať do Petrohradu a stretnúť sa s ním,“ povedal Macko, ktorý pripomenul, že Žilinka tiež vycestoval 13. januára do Moskvy na oslavy 300. výročia vzniku ruskej prokuratúry.

Tam sa údajne stretol aj s predsedom bezpečnostnej rady Ruska Nikolajovom Platonovičom Patruševom. „Tým predsedom bezpečnostnej rady, ktorá schválila Putinovi agresiu, ktorú vidíme na Ukrajine,“ doplnil Macko. Bývalý generál vyčíta Žilinkovi aj to, že nezrušil dohodu slovenskej a ruskej prokuratúry.

Boj proti extrémizmu

Macko tiež pripomenul, že Žilinka zrušil aj odbor Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý sa venoval extrémizmu. „Sľuboval vtedy, že práca týchto zložiek sa zefektívni. Pravý opak je pravdou. Dnes sme svedkami nebývalého rastu aktivít extrémistov a priamych útokov na základy demokracie,“ povedal.

Generálny prokurátor tiež podľa Macka zámerne obhajoval záujmy Ruska pri diskusii o obrannej dohode medzi Slovenskom a Spojenými štátmi americkými.

Kupčenie s bezpečnostnými previerkami

Na tlačovej besede Macko zdôraznil, že polícia, prokuratúra, Vojenské spravodajstvo, Slovenská informačná služba (SIS) či Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) si neplnia svoje úlohy, aby spoľahlivo chránili slovenských občanov.

„To, že sa do našich bezpečnostných zložiek dostali špióni a doslova ich preliezla korupčná mafia až po najvyššie miesta nie je náhoda. Jednou z príčin je aj zásadné zlyhávanie NBÚ a zložiek, ktoré sa podieľajú na zabezpečovaní bezpečnostných previerok,“ vysvetlil s tým, že sú indície o kupčení s previerkami. Vysvetľuje to podľa neho aj to, že mnohé v súčasnosti stíhané osoby mali najvyššie bezpečnostné previerky.

Podnety na prešetrenie

Pochybnosti má pritom Macko aj voči samotnému riaditeľovi NBÚ Romanovi Konečnému. Ako uviedol, ide o politického nominanta, ktorý donedávna udržiaval intenzívne kontakty s bývalým príslušníkom SIS Petrom K., ktorý je známy pod prezývkou „pán X“.

ODS vyzvalo na očistu bezpečnostných zložiek. Dali pritom podnet na preskúmanie bezpečnostnej spoľahlivosti a bezpečnostnej previerky u riaditeľa NBÚ, generálneho prokurátora, námestníka generálnej prokuratúry Jozefa Kanderu a prokurátora Jaroslava Kozolku.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Bezpečnostné riziko, obranná dohoda USA a Slovenska, rusko-ukrajinský konflikt, sankčný zoznam EÚ
Zdroj: Webnoviny.sk – Macko: Maroš Žilinka hájil ruské štátne záujmy, pre Slovensko predstavuje bezpečnostnú hrozbu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *