Líder katalánskych separatistov dal ultimátum španielskemu premiérovi, jeho vládu podporia výmenou za amnestiu

5.9.2023 (SITA.sk) – Katalánsky separatistický líder Carles Puigdemont dal španielskemu premiérovi Pedro Sánchezovi ultimátum.

Buď omilostí separatistov obvinených v súvislosti s katalánskym referendom o nezávislosti alebo nepodporia jeho vládu. Informuje o tom portál Politico.

Žiadajú ukončenie perzekúcie

Puigdemonta, ktorý po spomenutom referende v roku 2017 ušiel zo Španielska do Belgicka, a jeho spojencov pre nelegálne hlasovanie viacnásobne obvinili. Mnohí z tých, ktorí stoja za referendom, sú stále hľadaní za neposlušnosť a spreneveru.

V Bruseli niekdajší katalánsky prezident v pondelok oznámil, že chce ukončenie perzekúcie hnutia za nezávislosť Katalánska.

Zároveň však odmietol rozsiahlu amnestiu, ktorá by sa dotkla aj španielskych policajtov stíhaných za brutalitu napáchanú po referende.

Patová povolebná situácia

S týmto návrhom prišli členovia Sánchezovej Španielskej socialistickej robotníckej strany, aby bolo omilostenie prijateľné pre väčšiu časť španielskej spoločnosti.

Júlové parlamentné voľby sa skončili patovou situáciou, keď ľavica aj pravica nedostali dostatok kresiel na kontrolu v parlamente.

Sánchez a jeho kabinet majú najväčšiu šancu vládnuť, k tomu však potrebujú podporu Puigdemontovej strany Junts.

Viac k témam: Katalánsko, Parlamentné voľby v Španielsku, španielska vláda
Zdroj: SITA.sk – Líder katalánskych separatistov dal ultimátum španielskemu premiérovi, jeho vládu podporia výmenou za amnestiu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *