Lesný požiar na severovýchode Grécka horí už 13 dní, na miesto museli vyslať ďalšiu stovku hasičov (foto)

31.8.2023 (SITA.sk) – Grécke úrady opäť posilnili požiarne sily bojujúce proti masívnemu lesnému požiaru, ktorý už 13 dní horí na severovýchode krajiny. K ohňu vyslali ďalších viac ako 100 hasičov, čím sa ich celkový počet zvýšil na 582. Okrem toho im pomáha 10 lietadiel a sedem vrtuľníkov z deviatich európskych krajín, informovala grécka hasičská služba.

Viac o téme: Lesné požiare v Grécku

V noci úrady varovali obyvateľov dvoch obcí pri hranici s Tureckom a v blízkosti prírodnej rezervácie pre možnú evakuáciu, keď sa rozhorel jeden z frontov požiaru.

Požiar si vyžiadal desiatky úmrtí

Požiar, ktorý vypukol 19. augusta, zničil domy a rozsiahle oblasti lesa v okolí mesta Alexandrupoli v regióne Evros blízko Turecka. Pripisujú mu 20 z minulotýždňových 21 úmrtí.

Tiež preň nariadili evakuáciu tisícok ľudí, z ktorých sa väčšina už mohla vrátiť späť. V súčasnosti požiar, ktorý spálil už viac ako 81-tisíc hektárov územia, horí hlboko v lese národného parku Dadia. Je to najväčší požiar v Európskej únii od začiatku záznamov Európskeho informačného systému o lesných požiaroch v roku 2000.

Stovky lesných požiarov

Grécko toto leto zasiahli stovky lesných požiarov, pričom denne ich vznikajú desiatky. Väčšinu z nich uhasia rýchlo ešte predtým, ako sa rozšíria. Za 24 hodín od utorka do stredy večera hasiči bojovali s 81 požiarmi, z toho 47 vypuklo práve v danom časovom rozhraní, uviedla grécka hasičská služba.

Príčiny veľkých požiarov vyšetrujú hasiči aj spravodajské služby. V niektorých prípadoch úrady predpokladajú podpaľačstvo a niekoľko ľudí už aj zatkli. Ľudí zatkli aj v prípadoch, keď požiar vznikol z nedbalosti.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Lesné požiare v Grécku (fotografie)

Gréckym hasičom pomáhajú posily v podobe lietadiel a požiarnikov z Nemecka, Švédska, Chorvátska, Cypru, Španielska, Rumunska, Francúzska, Česka, Slovenska, Bulharska, Albánska a Srbska.

Viac k témam: Lesné požiare v Grécku, Lesný požiar
Zdroj: SITA.sk – Lesný požiar na severovýchode Grécka horí už 13 dní, na miesto museli vyslať ďalšiu stovku hasičov (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *