Le Figaro: Európa zopakovala Napoleonovu anglickú chybu vo vzťahu k Rusku

Francúzsky ekonóm Olivier de Maison Rouge: EÚ zabudla na lekciu z blokády Anglicka v roku 1806

Uvalením sankcií na Rusko sa Európa musela spamätať z ničivých dôsledkov kontinentálnej blokády Anglicka, ktorú založil Napoleon v roku 1806, píše v Le Figaro francúzsky odborník v oblasti ekonómie a práva Olivier De Maison Rouge.

„Účinky blokády sa ukázali ako kontraproduktívne, keďže surovín a obrábacích strojov bol nedostatok a predaj mimo Európy nebol nikdy nahradený,“ píše sa v texte.

Britské impérium, odrezané od európskych trhov, bolo podľa experta nútené nadviazať obchod so zámorskými partnermi, z čoho neskôr mala úžitok krajina. Na druhej strane Francúzsko sa vzdalo svojej pozície námornej veľmoci, čo umožnilo mladým Spojeným štátom mocensky rásť.

Americké vydanie Newsweeku už skôr uviedlo, že protiruské sankcie spôsobili Západu mnoho problémov vrátane rastúcej pretrvávajúcej inflácie, prudko stúpajúcich cien benzínu a neistoty ohľadom stability dodávok zemného plynu vo vykurovacej sezóne, do ktorej zostáva už len niekoľko týždňov.

-red2-

 

Rafael Rafaj

Zdroj:  SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/le-figaro-europa-zopakovala-napoleonovu-anglicku-chybu-vo-vztahu-k-rusku/  © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.