Kotleba na pojednávanie v kauze šekov neprišiel, na súde nahlásili aj bombu (video)

5.4.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 5. marca 2022, 11:30

Pojednávanie s predsedom politickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) a opozičným poslancom Marianom Kotlebom museli prerušiť pre nahlásenú bombu. Verejné zasadnutie bude pokračovať približne od 12:00.

Marian Kotleba sa nedostavil na utorkové verejné zasadnutie Najvyššieho súdu SR v kauze šekov s údajnou extrémistickou tematikou. Dôvodom, ktorý uviedol v ospravedlnení predloženom obhajcami je, že sa musí starať o chorého syna, keďže jeho manželka sa dlhodobo nachádza v zahraničí. Senát NS SR sa rozhodol, že napriek tomu sa zasadnutie uskutoční.

Súd bude rozhodovať

Kotleba zároveň žiadal o odročenie verejného zasadnutia, keďže sa ho podľa vlastných slov chcel zúčastniť. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáš Honz uviedol, že ospravedlnenie nepovažuje za dostatočne hodnoverné a navrhol zasadnutie vykonať.

Senát NS SR sa stotožnil s názorom prokurátora a verejné zasadnutie by sa preto malo uskutočniť. Predseda senátu Pavol Farkaš uviedol, že keďže zasadnutie svojím odvolaním v trestnej veci inicioval sám obžalovaný, je na ňom, aby si zabezpečil nevyhnutné záležitosti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Voči verdiktu sa odvolal

Samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Ružena Sabová uznala Kotlebu v októbri 2020 za vinného z trestného činu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd.

Za to mu uložila trest odňatia slobody v dĺžke štyri roky a štyri mesiace. Verdikt zatiaľ nie je právoplatný, keďže sa obžalovaný voči rozhodnutiu odvolal.

Šeky s nacistickou symbolikou

Prípad sa týka podujatia, ktoré sa uskutočnilo v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici. Obžalovaný vtedy odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, ktoré boli vystavené na sumu 1 488 eur.

Podľa orgánov činných v trestnom konaní číslo 14 v sume 1 488 predstavuje vetu: „We must secure the existence of our people and a future for white children.“ (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane.

Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav „Heil Hitler“, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.

Viac k témam: Extrémizmus, Nacisti, Predseda strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko, Šeky, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Kotleba na pojednávanie v kauze šekov neprišiel, na súde nahlásili aj bombu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *