Idete pre niekoho pracovať alebo hľadáte odbyt? Preverte si ho skôr, ako bude neskoro!

3.10.2022 (Webnoviny.sk) – Získanie nového klienta nie je v dnešnej jednoduché a preto je každá nová spolupráca vždy dôvodom na radosť. Opatrnosť je ale na mieste, aby sa počiatočná eufória nezmenila na nočnú moru. Nejeden z vás má už určite negatívnu skúsenosť s “podnikateľom”, ktorého počínanie nebolo v súlade s dobrými mravmi a niekedy žiaľ ani so zákonmi.

Prvotné overenie podnikateľa v registroch

Prvým indikátorom problémov môže byť finančná história firmy. Jej zadlženosť voči úradom, ako je Sociálna poisťovňa, daňový úrad alebo zdravotné poisťovne nie je nič dobré. Kým v minulosti bolo overenie takýchto informácii pomerne ťažké, v súčasnej dobe internetu a množstva informácií na ňom je aj táto činnosť omnoho jednoduchšia.

Základné overenie firmy si dokážete vykonať aj sami vďaka rôznym verejne dostupným registrom. Niektoré prinášajú informácie zdarma, pri iných si podrobnejšie info priplatíte.

Okrem finančnej zadĺženosti si dokážete overiť aj bonitu firmy prostredníctvom stavu jej majetku. V katastri nehnuteľností si ľahko môžete zistiť, či nehnuteľnosť patriaca firme nie je práve v predaji, nie je blokovaná záložným právom alebo ju nevlastní aj niekto iný.

Centrálny register exekúcií vám pomôže overiť, či na firmu nie je vedená exekúcia. Vďaka obchodnému vestníku si dokážete zistiť stav možnej reštrukturalizácie alebo konkurzu. Pri kúpe väčšieho majetku je dobré vedieť, či naň nie je uvalené záložné právo. Na to môžete využiť notársky centrálny register záložných práv.

Dôležitou informáciou pri overovaní serióznosti je aj jej obchodné pozadie, respektíve, kto sú jej obchodní partneri. Personálne prepojenie jednotlivých predstaviteľov firmy, ale aj firmy samotnej bez problémov zistíte na známej “sociálnej sieti” firiem FOAF.

Pozor na to, či ide o domácu alebo zahraničnú firmu

Pri budovaní obchodných vzťahov nie je nič nezvyčajné, ak sa spolupráca rozširuje aj za hranice. Nie je to žiaden problém, ak zahraničnú spoločnosť poznáte a viete o nej, že je seriózna. Iný prípad sú však prvé kontakty s úplne neznámymi firmami: tu treba byť ostražitý najmä z dôvodu prípadných sporov, ktoré sa riešia v zahraničí zložitejšie.

Iným prípadom sú spoločnosti, ktoré majú slovenských vlastníkov, ale samotná firma je vedená v zahraničí. Ak sa jedná o firmy vedené v daňových rajoch alebo na územiach, kde môže byť problém s domáhaním sa svojich práv, treba zvýšiť pozornosť.

V praxi sa tiež môžete stretnúť s prípadom, kedy má spoločnosť nielen zahraničné sídlo, ale ako spoločníkov občanov cudzieho štátu. Nie vždy to je niečo zlé, ale určite by sme odporúčali skúsiť získať si čo najviac dôveryhodných informácií z miestnych úradov. Ešte zaujímavejším a dôležitejším pojmom je daňový rezident.

Je to osobitná kategória, pri ktorej sa zohľadňuje miesto pobytu daňovníka a pri právnickej spoločnosti miesto skutočného vedenia, nielen to, ktoré je oficiálne.

Základné kritéria na overenie zahraničnej spoločnosti sú podobné, ako pri preverovaní slovenských firiem. Našťastie sú niektoré zahraničné registre prístupné aj pre ľudí z iných krajín a tak je zisťovanie o niečo ľahšie. V niektorých prípadoch sa môžete obrátiť na niektorú z cezhraničných obchodných komôr podľa danej oblasti.

Má reálnu kanceláriu a podniká alebo má iba virtuálne sídlo?

Dôležitým znakom serióznosti firmy je aj jej sídlo. V drvivej väčšine sa jedná o klasické sídlo v podobe obchodnej kancelárie alebo o väčšie výrobné či skladovacie priestory. Ak narazíte na takúto spoločnosť, ktorá má navyše aj nejakú podnikateľskú históriu, je tu oveľa vyšší predpoklad, že obchodné vzťahu budú fungovať bez problémov.

Treba však tiež pripomenúť, že krásna kancelária ešte neznamená automaticky serióznosť. Hoci vieme, že vybavenie kancelárie niečo stojí, “podnikateľ” s neserióznym prístupom a nekalým plánom vie práve toto využiť na získanie dôvery.

Inou kategóriou sú virtuálne sídla. Jedná sa o prenájom adresy so schránkou na poštu pre oficiálne sídlo. Tu však treba pripomenúť, že je rozdiel medzi virtuálnym sídlom, ktoré je legálne, a schránkovou spoločnosťou bez akejkoľvek histórie. Virtuálne sídlo nemusí znamenať nič zlé pre podnikanie, ale malo by dávať “svoj zmysel”.

Zaujímavé je pre drobných živnostníkov, ktorí nechcú pliesť svoj osobný život s firmou, alebo pre IT pracovníkov, ktorí pre svoju prácu nepotrebujú žiadnu kanceláriu a sú často na cestách. Ak sa za virtuálnym sídlom schováva väčšia spoločnosť, zvýšená opatrnosť je určite na mieste.

Informačný servis

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *