Hraničné priechody s Ukrajinou fungujú nepretržite a sú plne vyťažené, vo Vyšnom Nemeckom vybavia aj peších

3.3.2022 (Webnoviny.sk) – Cestné hraničné priechody s Ukrajinou vo Vyšnom Nemeckom, Ubli aj vo Veľkých Slemenciach fungujú v nepretržitej prevádzke a sú plne vyťažené.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Ako ďalej informovala hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR Martina Rybanská, od utorka 1. marca prešlo zo Slovenska na ukrajinskú stranu len cez hraničný priechod Vyšné Nemecké 282 vozidiel s humanitárnou pomocou. Podľa sprievodných dokumentov tieto autá prepravili cez hranicu 676 892 kilogramov humanitárnej pomoci.

Pribudlo vybavovanie peších

Na hraničnom priechode Vyšné Nemecké podľa Rybanskej pribudlo vybavovanie peších cestujúcich, pričom autobusy sú vybavované aj na pracovisku nákladnej dopravy. „Peší cestujúci sú vybavovaní nielen na pracovisku „osobná doprava vstup”, ale aj na pracovisku „výstup”, aby ich colné orgány vedeli čo najskôr a čo najviac colne prerokovať a umožniť im vstup do SR,” uviedla hovorkyňa.

Rybanská tiež doplnila, že humanitárna pomoc môže od štvrtkovej polnoci smerovať na Ukrajinu aj cez hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj. „Naďalej platí, že pre potreby ukrajinských colných orgánov je potrebné, aby organizácie pripravili súpis prepravovaného tovaru, ktorý je potrebné riadne precliť na Ukrajine,” upozornila hovorkyňa.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojnoví utečenci na hraničnom priechode Malé a Veľké Slemence (fotografie)

Potreba dodržiavať opatrenia a zákazy

Príslušníci finančnej správy podľa Rybanskej v súčasnosti vykonávajú štandardnú colnú kontrolu batožiny a dopravných prostriedkov v závislosti od druhu a charakteru prepravovaného tovaru, aj keď s maximálnym ohľadom na aktuálnu situáciu na Ukrajine.

„Naďalej je ale potrebné dodržiavať opatrenia a prípadné zákazy a obmedzenia, ktoré sa vzťahujú na niektoré druhy tovarov pri ich dovoze v osobnej batožine z tretích krajín,” pripomenula hovorkyňa.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Plynulý prechod štátnej hranice

Zároveň Rybanská zdôraznila, že všetci príslušníci finančnej správy na východnej hranici vyvíjajú maximálne úsilie a snažia sa zabezpečiť plynulý prechod štátnej hranice pre cestujúcich aj tovar.

„Výkon služby bol posilnený príslušníkmi aj z ostatných organizačných útvarov v rámci colných úradov, pričom pracujú v plnom nasadení, pomáhajú vojenským utečencom s batožinou, deťmi, radia a usmerňujú, kam treba ísť, o možnostiach dopravy či ubytovania,” informovala.

Takisto doplnila, že verejnosť má o situácii na východnej hranici k dispozícii okrem informácií na stránke www.financnasprava.sk aj call centrum na čísle 048/43 17 222, pričom konzultanti v colnej oblasti sú k dispozícii v non-stop režime.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Hraničné priechody s Ukrajinou fungujú nepretržite a sú plne vyťažené, vo Vyšnom Nemeckom vybavia aj peších © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *