Hossa sa rozlúčil s kariérou ako hráč Chicaga, číslo 81 vyradia a veľká vlajka s menom poputuje pod strechu štadióna

8.4.2022 (Webnoviny.sk) – Slovenský útočník Marián Hossa dal vo štvrtok definitívnu bodku za pôsobení v zámorskej hokejovej NHL aj celou kariérou. V USA podpísal symbolický kontrakt na jeden deň s klubom Chicago Blackhawks, v ktorom strávil osem úspešných sezón a trikrát mu pomohol k zisku Stanleyho pohára (2010, 2013 a 2015).

Keďže aktívnym hráčom nie je od leta 2017, vlani v novembri ho už uviedli aj do Siene slávy zámorského hokeja v kanadskom Toronte. Od pokračovania v kariére ho odstavili kožné problémy.

Najlepšie rozhodnutie v živote

Klub Chicago Blackhawks si svoju legendu uctil pred štvrtkovým duelom v hale United Center proti nováčikovi profiligy Seattlu Kraken, v ktorom domáci prehrali 0:2.

Ešte pred štvrtkovým ceremoniálom poznamenal: “Organizácia Blackhawks a mesto Chicago majú v mojom srdci výnimočné miesto. Vybrať si tento klub v roku 2009 bolo najlepšie rozhodnutie, aké som kedy spravil. Ukončiť kariéru ako hráč Blackhawks bude splneným snom, nedokážem si predstaviť krajšiu rozlúčku.”

Klub z Chicaga vo štvrtok informoval, že na znak úcty k slovenskému hokejistovi počas nasledujúceho ročníka vyradí z používania jeho číslo 81 a veľká vlajka s menom Mariána Hossu poputuje pod strechu štadióna.

Hossa je medzi legendami

V minulosti sa takej pocty dostalo len siedmim hráčom – brankárom Glennovi Hallovi (č. 1), Tonymu Espositovi (35), obrancom Pierrovi Pilotemu, Keithovi Magnusonovi (obaja č. 3) či útočníkom Bobbymu Hullovi (9), Denisovi Savardovi (18) a Stanovi Mikitovi (21).

“Ako dieťa snívate, že si zahráte v NHL, najlepšej lige na svete. Potom máte za cieľ získať Stanleyho pohár. Asi nikto si nedá métu, že raz chce mať vlajku pod strechou štadióna či byť v Sieni slávy, no za tie roky sa asi moja hra niekomu fakt páčila. Mal som šťastie, že som hral s množstvom skvelých hokejistov a pôsobil pod výbornými trénermi. Ďakujem im za to. Skutočnosť, že klub vyradí moje číslo, je skvelá správa pre mňa aj celú rodinu. Som očarený, ešte stále si to naplno neuvedomujem. Je to nádherné,” poznamenal priamo v Chicagu Marián Hossa, cituje ho oficiálny web NHL.

“V tejto hale som nebol už štyri roky, preto si každý okamih užívam. Pri štátnej hymne som sa pozrel pod strop haly a videl pútače s menami tých legiend a stále nemohol uveriť, že v nasledujúcej sezóne sa dostanem medzi ne. História klubu je poriadne dlhá a ja jednoducho strácam reč,” dodal dojatý Hossa.

Trikrát získal najprestížnejšiu trofej

Marián Hossa okrem toho, že v NHL získal najprestížnejšiu klubovú trofej na svete trikrát v drese Chicaga Blackhawks, si vo finále zahral aj ako hráč Detroitu Red Wings a Pittsburghu Penguins.

Stále je jediný hokejista, ktorý sa dostal do troch finálových sérii v jednom slede v dresoch troch rôznych tímov. Dovedna počas kariéry v zámorskej profilige nazbieral 1134 bodov v 1309 zápasoch základnej časti, keď nastrieľal 525 gólov a pridal k nim 609 asistencií.

Bol 44. hráčom histórie, ktorý prekonal hranicu 500 gólov a 80. hokejistom s minimálne 1000 bodmi na konte. V play-off pridal 205 štartov a v nich 2 presných zásahov aj 97 gólových prihrávok. V kariére síce nepokračoval od leta 2017, no kontrakt v profilige mal do leta 2021 a patril Arizone Coyotes.

Rozlúčku narušil sexuálny škandál

Pôvodne sa rozlúčka s Mariánom Hossom mala konať ešte v prvej polovici novembra pred jeho uvedením do Siene slávy zámorského hokeja, no vedenie Blackhawks oslavu odložilo, keďže v tom čase zámorskou súťažou lomcovala kauza sexuálneho obťažovania Kylea Beacha z roku 2010 vtedajším videotrénerom Bradom Aldrichom.

V budúcnosti by mal Marián Hossa pracovať pre organizáciu Blackhawks. Vo štvrtok prezradil, že debaty na túto tému už prebehli, no žiadna definitíva ešte nepadla.

“Vždy sa rád vraciam do tohto mesta a spolupracujem s Blackhawks v istých oblastiach, no ešte sme nedospeli k dohode, čo presne by to malo byť. Viem však, že nejaká spolupráca tam bude. Už sa na to teším a až budú známe detaily, rád sa s nimi podelím,” povedal bývalý slovenský hokejista.

Viac k témam: Koniec kariéry, Stanleyho pohár
Zdroj: Webnoviny.sk – Hossa sa rozlúčil s kariérou ako hráč Chicaga, číslo 81 vyradia a veľká vlajka s menom poputuje pod strechu štadióna © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *