Holandsko a Dánsko poskytnú Ukrajine stíhačky F-16, piloti sa už učia aj angličtinu

21.8.2023 (SITA.sk) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas návštevy Holandska oznámil, že „na ukrajinskej oblohe bude“ 42 stíhačiek F-16. Informuje o tom portál Ukrajinská pravda.

Bližšie nešpecifikované podmienky

Zelenskyj to oznámil po stretnutí s holandským premiérom Markom Ruttem, ktorý v nedeľu potvrdil, že Holandsko a Dánsko poskytnú Ukrajine bojové lietadlá F-16.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Rutte, ktorý sa stretol so Zelenským na holandskej leteckej základni, povedal, že lietadlá budú dodané, keď budú splnené bližšie nešpecifikované podmienky.

Oznámenie prišlo niekoľko minút po tom, ako Rutte a Zelenskyj spoločne skontrolovali dve sivé lietadlá F-16 zaparkované v hangári na základni.

Výcvik pilotov v Dánsku a Rumunsku

Rutte vysvetlil, že ukrajinskí piloti musia najprv absolvovať výcvik v Dánsku a Rumunsku. Piloti sa v súčasnosti učia angličtinu, aby dokázali ovládať lietadlo a absolvovať ďalší výcvik. Vojenský výcvik sa ešte len začne a bude sa konať v Rumunsku.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

Holandský premiér tiež zdôraznil, že je dôležité, aby Ukrajina mala infraštruktúru potrebnú na servis lietadiel F-16. Ukrajina potrebuje na svoju ochranu nahradiť zastarané lietadlá rôznych typov zo sovietskej éry jedným typom viacúčelového stíhacieho lietadla.

Viac k témam: Holandský premiér, rusko-ukrajinský konflikt, Stíhačky F-16, Ukrajinský prezident
Zdroj: SITA.sk – Holandsko a Dánsko poskytnú Ukrajine stíhačky F-16, piloti sa už učia aj angličtinu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *