Heger očakáva na summite dohodu v otázke šiesteho balíka sankcií proti Rusku

30.5.2022 (Webnoviny.sk) – V prípade šiesteho balíka sankcií voči Ruskej federácii sa podľa premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) smeruje k dohode, ktorá sa môže dosiahnuť aj počas tohto summitu EÚ. Týkať sa má najmä ropovodu Družba, pričom premiér verí, že sa k nej pridá aj Maďarsko.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Premiér to povedal pred začiatkom dnešného mimoriadneho samitu Európskej rady. Predsedníčka Európskej rady Ursula von der Leyenová však očakáva, že k dohode sa dospeje až v dňoch nasledujúcich po summite.

„Odhliadnuc od toho, ako dopadne balík sankcií, pre Slovensko je najdôležitejšie zabezpečiť dostatok plynu a ropy pre všetkých našich občanov. Robíme preto všetky dôležité kroky,” vyhlásil premiér s tým, že prvým krokom je solidarita. „Sme krajina, ktorá nemá prístup k moru, teda aby nám v prípade výpadku bolo dodané množstvo plynu aj ropy,” dodal.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Premiér pripomenul, že Slovensko už má pripravený interkonektor plynu cez Poľsko, ktorý dokáže zabezpečiť viac ako päť miliárd kubických metrov plynu, čo predstavuje približnú ročnú spotrebu krajiny. Témou samitu má byť aj potravinová bezpečnosť, kde bude Slovensko pripravené deklarovať pomoc svojimi trasami k tomu, aby sa svet vyhol hladomoru v Afrike a tiež prípadnej vlne migrácie.

Viac k témam: Premiér Slovenskej republiky, rusko-ukrajinský konflikt, Sankcie proti Rusku
Zdroj: Webnoviny.sk – Heger očakáva na summite dohodu v otázke šiesteho balíka sankcií proti Rusku © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *