Federálni vyšetrovatelia v súvislosti s utajovanými dokumentmi prehľadali dom prezidenta Bidena v štáte Delaware

1.2.2023 (Webnoviny.sk) – Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) v stredu vykonával prehliadku v dome tamojšieho prezidenta Joea Bidena v Rehoboth Beach v štáte Delaware. Udialo sa tak v rámci vyšetrovania jeho nakladania s utajovanými dokumentmi. Referuje o tom spravodajský web CNN.

„Dnes, s plnou podporou a spoluprácou prezidenta, ministerstvo spravodlivosti vykonáva plánovanú prehliadku jeho domu v Rehoboth Beach v Delaware,“ uviedol vo vyhlásení Bidenov osobný právnik Bob Bauer.

Predtým našli šesť dokumentov

Pred niekoľkými dňami vyšetrovatelia FBI prehľadali aj Bidenov dom vo Wilmingtone, kde našli šesť tajných dokumentov. Niektoré z nich boli z čias, keď bol Biden ešte senátor, ďalšie zase z jeho pôsobenia v úrade viceprezidenta v administratíve Baracka Obamu.

Bidenovi právnici minulý mesiac oznámil, že ešte 2. novembra, teda tesne pred americkými „polčasovými voľbami“ našli vo washingtonskej kancelárii Penn Biden Center citlivé dokumenty.

Biden používal kanceláriu think tanku od odchodu z Bieleho domu v roku 2017 až po spustenie prezidentskej kampane v roku 2019. Druhú várku dokumentov našli 20. decembra v garáži jeho wilmingtonského domu a jeden dokument našli v dome aj 12. januára.

Prezidentov tím podľa jeho slov dokumenty okamžite odovzdal Národnému archívu a ministerstvu spravodlivosti. Nie je jasné, prečo mal Biden dané dokumenty.

Vyšetrovaniu čelí aj Trump

Samotný Biden situáciu okolo dokumentov okomentoval ako nedbanlivosť a povedal, že „neľutuje“, že nezverejnil odhalenie niektorých tajných spisov pred novembrovými voľbami.

Americký zákon zaväzuje ľudí vo federálnych úradoch, aby všetky oficiálne a tajné materiály odovzdali, keď sa skončí ich služba.

Pre nesprávne zaobchádzanie s tajnými dokumentmi a údajným nedodržaním prevolania čelí vyšetrovaniu aj bývalý prezident Donald Trump, v ktorého floridskom sídle Mar-a-Lago našli stovky takýchto dokumentov.

Trump a jeho právnici však odmietali odovzdať citlivé dokumenty, až kým FBI nevykonala v sídle prehliadku. Niekdajší prezident tvrdí, že FBI sa správa k Bidenovi lepšie.

Viac k témam: utajované dokumenty
Zdroj: Webnoviny.sk – Federálni vyšetrovatelia v súvislosti s utajovanými dokumentmi prehľadali dom prezidenta Bidena v štáte Delaware © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *