Fantastický Metelka má na paralympiáde v Tokiu druhú medailu, v stíhačke utvoril svetový rekord a obhájil zlato

28.8.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 27. augusta 15:39

Slovensko sa v tretí deň paralympijských hier v japonskom Tokiu dočkalo prvej zlatej a celkovo druhej medaily. Paracyklista Jozef Metelka potvrdil rolu topfavorita v individuálnych stíhacích pretekoch na 4000 m v kategórii C4 a suverénne obhájil zlato z Ria de Janeiro 2016.

Svetový rekord v kvalifikácii

Znamená to, že Metelka už je trojnásobný olympijský víťaz a len jedno zlato mu chýba na vyrovnanie najúspešnejšieho slovenského paralympionika z letnej verzie hier Jána Riapoša.

Viac o téme: Paralympiáda v Tokiu

Sebavedomý a koncentrovaný Metelka už v kvalifikácii utvoril svetový rekord výkonom 4:22,772 min a vo finále ani nepotreboval dôjsť do cieľa. Svojho rumunského súpera Carola-Eduarda Novaka predstihol o jedno kolo už po 2250 m, preto bolo finále predčasne ukončené. Bronz si vybojoval Kolumbijčan Diego Germán Dueňas.

“Boli to dosť ťažké preteky, ktorým zodpovedala veľmi náročná príprava v posledných dvoch rokoch. Mám na mysli materiálne hľadisko, aj stres okolo toho. Som veľmi rád, že sa mi to podarilo obhájiť. Jedna zlatá medaila za osem rokov je ‘pecka’ a dve? To už je naozaj dobré. Je za tým jeden a pol roka tvrdého tréningu vo viacerých športoch. Mám aj skvelého mechanika a všetko som mal pripravené na sto percent. Aj dráha v Tokiu je super postavená, ale za medailou je najmä môj tvrdý tréning,” uviedol Metelka na webe SPV.

Štart ešte v dvoch pretekoch

O dlhoročnej dominancii 34-ročného Metelku v stíhačke na 4 km svedčí aj fakt, že v tejto disciplíne nenašiel premožiteľa sedemkrát za sebou na majstrovstvách sveta a aktuálne už má z nej aj dve zlaté medaily z paralympijských hier.

Rodák z Piešťan, ktorý sa dlhodobo pripravuje pod vedením waleského trénera Kyleigha Mannersa, má v Tokiu na konte už dva cenné kovy a celkovo v súčte s Riom 2016 päť (3-1-1). Svoju medailovú zbierku z paralympiád rozšíril už vo štvrtok na velodróme v Izu bronzom v disciplíne kilometer s pevným štartom.

V Tokiu má Metelka pred sebou ešte dva štarty na ceste – predstaví sa v časovke a pretekoch s hromadným štartom.

Viac k témam: LPH Letné paralympijské hry 2020 v Tokiu
Zdroj: Webnoviny.sk – Fantastický Metelka má na paralympiáde v Tokiu druhú medailu, v stíhačke utvoril svetový rekord a obhájil zlato © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *