Exprezident Kiska je v kauze KTAG vinný z daňového podvodu, rozhodol súd (video+foto)

12.10.2023 (SITA.sk) –

aktualizované 11. októbra, 17:39

Okresný súd v Poprade na stredajšom hlavnom pojednávaní uznal bývalého prezidenta Andreja Kisku vinného z pokračujúceho daňového podvodu. Rovnako aj konateľa jeho spoločnosti KTAG Eduarda K.

Exprezidentovi sudkyňa uložila dvojročný trest odňatia slobody s podmienečným odkladom na tri roky, peňažný trest 15-tisíc eur a tiež zákaz činnosti spočívajúci v zákaze vykonávať funkciu konateľa a štatutárneho zástupcu obchodnej spoločnosti vo výmere šesť rokov.

Rozsudok nie je právoplatný

Eduard K. dostal dvojročný trest s odkladom na dva roky, peňažný trest 10-tisíc eur a zákaz vykonávať funkciu konateľa a štatutárneho zástupcu obchodnej spoločnosti na päť rokov a osem mesiacov. Rozsudok nie je právoplatný.

Kým obžalovaný Eduard K. si podľa sudkyne neoprávnene vo veľkom rozsahu uplatnil nárok na vrátenie DPH v úmysle zadovážiť sebe alebo inému neoprávnený prospech, Kiska podľa jej slov úmyselne zosnoval a riadil toto uplatnenie nároku s rovnakým úmyslom.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Exprezident Kiska na súde v kauze KTAG (fotografie)

V rozsudku uviedla, že Eduard K. ako konateľ KTAG v období od 1. júna 2013 do 26. mája 2014 zahrnul do účtovníctva spoločnosti účtovné a daňové doklady, a to najmä objednávky, faktúry a doklady o úhrade, ktoré neboli predmetom podnikateľskej činnosti obchodnej spoločnosti KTAG v rámci predmetu činnosti zapísanom v obchodnom registri.

Tie sa podľa jej slov týkali vynaložených výdavkov na predvolebnú a volebnú prezidentskú kampaň Kisku, ktorý bol v tom čase spoločníkom a súčasne konateľom KTAG.

Prokurátor označil obhajobu za účelovú

Súčasťou hlavného pojednávania boli v stredu aj záverečné reči prokurátora a obhajcov, prípadne aj obžalovaných. Krajský prokurátor uviedol, že obhajobu považuje za účelovú, keďže podľa jeho slov medzi výdavkami na politickú kampaň a podnikaním spoločnosti KTAG nie je žiadna súvislosť.

Takýmto spôsobom tak podľa neho došlo k neoprávnenému nadmernému odpočtu DPH, pričom náklady v tejto súvislosti nebolo možné zahrnúť medzi výdavky. Tie sa podľa prokurátora týkali výlučne osoby exprezidenta Kisku v rámci prezidentskej kampane a žiadnym spôsobom nesúviseli s prednáškovou činnosťou, ekonomickou činnosťou či vzdelávacou činnosťou KTAG.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2023/10/sud-s-exprezidentom-andrejom-kiskom-v-kauze-ktag.mp4

Zároveň poznamenal, že obaja obžalovaní poznali obsah podpísanej zmluvy o exkluzivite, a vedeli, že zahŕňa len podnikateľskú činnosť z prednášok a vôbec sa netýka politického angažovania Kisku či predvolebnej kampane. Podľa prokurátora skutky, ktoré spáchali obžalovaní, sú trestným činom.

Súdu preto prokurátor navrhol uznať vinnými Kisku aj Eduarda K. zo spáchania pokračovacieho zločinu daňového podvodu a uložil im diferencovaný trest odňatia slobody, diferencovaný peňažný trest a zákaz činnosti výkonu pôsobnosti štatutárneho orgánu na dobu šesť rokov.

Odôvodnil to tým, že išlo neoprávnené uplatnenie výdavkov do účtovníctva KTAG, ktoré boli vynaložené na politickú kampaň v súvislosti s prezidentskou kampaňou.

Prvý a jediný prípad svojho druhu

Obhajca exprezidenta Peter Kubina považuje obžalobu v celom rozsahu za nedôvodnú, pretože skutky, pre ktoré bola podaná, nie sú trestnými činmi.

Podnikanie spoločnosti KTAG v oblasti vydavateľskej a prednáškovej činnosti a Kiskova prezidentská predvolebná kampaň majú podľa neho spoločné takmer všetko, teda meno a osobu menovaného. „Využiť politickú reklamu, v tomto prípadne volebnú kampaň na prezidenta, zároveň aj na komerčný účel, jemu ani nikomu inému nezakazoval a dodnes nezakazuje žiaden zákon,“ poznamenal.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2023/10/andrej-kiska-po-vyneseni-rozsudku-v-kauze-ktag.mp4

Podľa jeho slov zároveň nemali obžalovaní žiadny úmysel zadovážiť sebe neoprávnený prospech. Je presvedčený o tom, že v danom prípade nejde o daňový podvod a odpočet bol oprávnený. „Všetky plnenia na vstupe, z ktorých spoločnosť KTAG odpočítala DPH, a ktoré sú predmetom obžaloby, sú reálnymi plneniami v reálnych cenách,“ skonštatoval s tým, že v tejto súvislosti boli zákonne splnené podmienky.

Plnenia boli podľa jeho slov nákladmi na marketing, konkrétne na zvýšenie poznateľnosti Kiskovho mena ako tváre rodinnej firmy KTAG. Tvrdí tiež, že ide o prvý a jediný prípad svojho druhu, aký kedy bol predmetom súdneho pojednávania na Slovensku a v blízkom zahraničí.

Kauza KTAG

Prokurátor Krajskej prokuratúry v Prešove podal ešte na jar 2022 na Okresný súd Poprad obžalobu na exprezidenta Kisku pre pokračovací zločin daňového podvodu vo forme organizátora. Obžaloba podľa prokuratúry súvisí s neoprávneným uplatnením nároku na vrátenie nadmerného odpočtu spoločnosťou KTAG, s.r.o., Poprad za jún 2013, november 2013 a apríl 2014 v celkovej výške 155-tisíc eur.

Hlavné súdne pojednávanie sa na okresnom súde začalo 29. júna tohto roka. Po vypočutí svedkyne, účtovníčky spoločnosti, a po prečítaní listinných dôkazov bolo dokazovanie v rámci prípadu ukončené 20. septembra. Bývalý prezident a zakladateľ strany Za ľudí sa v minulosti vyjadril, že jeho obvinenie v danej kauze je špinavá politická hra. Na nevine trvá aj konateľ spoločnosti Eduard K.

Viac k témam: kauza firmy KTAG, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Exprezident Kiska je v kauze KTAG vinný z daňového podvodu, rozhodol súd (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *