Európska únia odklepla ďalšie sankcie voči Rusku, postihnú bieloruské banky aj stovky oligarchov

10.3.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 9. marca 2022, 15:15

Európska únia (EÚ) schválila štvrtý balík sankcií voči Rusku pre jeho inváziu na Ukrajinu. Ako na Twitteri uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, najnovšie sankcie zahŕňajú ďalších 160 oligarchov, ruských politikov a tri bieloruské banky.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Ďalej sprísňujeme sieť sankcií v reakcii na ruskú vojenskú agresiu proti Ukrajine,“ uviedla Von der Leyenová na spomenutej sociálnej a mikroblogovacej sieti.

We are further tightening the net of sanctions responding to Russia’s military aggression against Ukraine
•Listing 160 individuals: oligarchs, Russian Federation Council members
•Belarus banking sector
•Export of maritime navigation technology to Russia
•Adding crypto-assets

— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) March 9, 2022

Sankcie nebude možné obchádzať

Francúzske predsedníctvo v Rade Európskej únie taktiež na Twitteri uviedlo, že veľvyslanci únie schválili „nové sankcie zamerané na lídrov a ruských oligarchov a členov ich rodín, ktorí sú zapletení do ruskej agresie proti Ukrajine“.

„Schválené cielené opatrenia vylučujú zo systému SWIFT tri bieloruské banky. Objasňujú záležitosti kryptomien a dopĺňajú zoznam tovarov a materiálov, ktoré nemožno vyvážať,“ pokračovalo francúzske predsedníctvo.

Ako uvádza oficiálna webstránka Európskej komisie, najnovšie sankcie prinášajú aj zosúladenie opatrení týkajúcich sa Ruska a Bieloruska tak, aby sa ruské sankcie nedali obchádzať, a to ani prostredníctvom Bieloruska.

Členovia rodín oligarchov sa im tiež nevyhnú

Pre Rusko nové sankcie zavádzajú obmedzenia vývozu námornej navigačnej a rádiokomunikačnej technológie. Okrem toho tiež rozširujú výnimku týkajúcu sa prijímania vkladov nad 100-tisíc eur v bankách EÚ na štátnych príslušníkov Švajčiarska a krajín Európskeho hospodárskeho priestoru.

Medzi 160 osobami, na ktoré boli uvalené sankcie, sa nachádza 14 oligarchov a prominentných podnikateľov zapojených do kľúčových ekonomických sektorov, ktorí poskytujú Rusku podstatný zdroj príjmov, ako aj ich rodinní príslušníci.

Sankcie sa týkajú aj 146 členov hornej komory ruského parlamentu, ktorí ratifikovali vládne rozhodnutie zmluvy o priateľstve, spolupráci a vzájomnej pomoci medzi Ruskom a samozvanou Doneckou a Luhanskou ľudovou republikou na východe Ukrajiny.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Sankcie proti Rusku, SWIFT, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Európska únia odklepla ďalšie sankcie voči Rusku, postihnú bieloruské banky aj stovky oligarchov © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *