EÚ plánuje pritvrdiť voči násiliu páchanému na ženách, sexuálny styk bez súhlasu bude braný ako trestný čin

9.3.2022 (Webnoviny.sk) – Európska komisia (EK) v utorok navrhla celoúnijné pravidlá pre boj proti násiliu páchanému na ženách a domácemu násiliu. Informovala o tom v tlačovej správe.

Sexuálne násilie na ženách

Navrhovaná smernica vytvorí priestor pre trestnoprávne postihovanie za znásilnenie, ktoré sa stalo pre chýbajúci súhlas, mrzačenie ženských pohlavných orgánov a násilie na internete zahŕňajúce zdieľanie intímnych snímok bez súhlasu, kybernetické prenasledovanie, kybernetické obťažovanie a podnecovanie k násiliu alebo nenávisti na internete.

Smernica bude viesť členské štáty k zriadeniu jednotného kontaktného miesta, na ktorom by sa sústredili všetky služby na zaistenie podpory a ochrany.

Efektívnejšia spolupráca naprieč EÚ

Obete by podľa návrhu mali mať možnosť uplatniť si v trestnom konaní nárok na náhradu ujmy a mali byť mať náležitú a špecifickú ochranu a podporu, napríklad prostredníctvom bezplatných liniek pomoci a krízových centier pre obete znásilnenia.

Návrh sa tiež venuje lepšej koordinácii a spolupráci medzi členskými štátmi v tejto problematike.

Viac k témam: Násilie na ženách, Sexuálne násilie
Zdroj: Webnoviny.sk – EÚ plánuje pritvrdiť voči násiliu páchanému na ženách, sexuálny styk bez súhlasu bude braný ako trestný čin © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *