Držiteľom zbraní sa kráti čas, aby si splnili svoju zákonnú povinnosť. Polícia upozornila na viacero zmien

20.5.2022 (Webnoviny.sk) – Polícia Slovenskej republiky vo svojom profile na sociálnej sieti upozorňuje na to, že podľa nových pravidiel je potrebné polícii nahlásiť držbu niektorých zbraní.

V nedeľu (1. mája) totiž uplynuli tri mesiace od účinnosti novely zákona o strelných zbraniach a strelive.

Polícia varuje pred pokutami

Medzi najvýraznejšie zmeny, ktoré novela zákona priniesla, patrí povinnosť pre občanov, fyzické osoby – podnikateľov či podnikateľské subjekty nahlásiť polícii držbu strelných zbraní, ktoré predtým patrili medzi zbrane patriace do inej kategórie, resp. nepodliehali evidenčnej povinnosti.

„Táto povinnosť musí byť splnená v lehote do 30. júna 2022. Upozorňujeme na túto povinnosť všetky potencionálne dotknuté osoby s cieľom predchádzať sankciám, ktoré budú po tomto termíne uplatňované. Pripomíname, že je potrebné skontrolovať strelné zbrane, ktoré máte doma a môžu patriť do skupiny zbraní, ktoré treba nahlásiť,“ upozorňuje polícia.

Zmeny v kategorizácii zbraní

Povinnosť nahlásenia sa vzťahuje na zbrane, ktoré vznikli úpravou zo samočinných zbraní, zo zbraní patriacich pred úpravou medzi zbrane kategórie A, samonabíjacie zbrane skrátené bez použitia náradia a zbrane, ktorých výbavou je nadlimitný zásobník.

Popri týchto zbraniach je povinné oznamovať aj držbu nadlimitných zásobníkov, pričom kapacitný limit je pre zásobníky do krátkej zbrane 20 nábojov a do dlhej desať nábojov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Držba zbraní, Zbrane
Zdroj: Webnoviny.sk – Držiteľom zbraní sa kráti čas, aby si splnili svoju zákonnú povinnosť. Polícia upozornila na viacero zmien © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *