Dron spadnutý v Chorvátsku bol vyzbrojený výbušným zariadením

14.3.2022 (Webnoviny.sk) – Vojenský dron, ktorý havaroval v chorvátskom Záhrebe, bol vyzbrojený výbušným zariadením. V nedeľu to povedal chorvátsky minister obrany Mario Banožić s tým, že našli stopy výbušnín a stopy naznačujúce, že to nebol prieskumný stroj.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Vyvoláva to podľa neho ďalšie otázky o pôvode dronu, pretože existujú náznaky, že by mohol patriť Rusku aj Ukrajine, ktorá čelí ruskej invázii. Vyšetrovatelia vytiahli z krátera, ktorý vznikol po náraze, ostatné časti stroja vrátane poškodenej čiernej skrinky, ktorá by mohla odhaliť trasu jeho letu.

Bezpilotné lietadlo, ktoré chorvátski vyšetrovatelia identifikovali ako dron Tu-141 sovietskej výroby, dopadlo neďaleko študentského internátu na okraji Záhrebu vo štvrtok v noci a výbuch, ktorý nasledoval, poškodil zhruba 40 zaparkovaných áut. Stroj pritom predtým preletel cez Rumunsko a Maďarsko.

Keďže všetky tri posledné menované štáty patria do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO), Záhreb skritizoval alianciu za pomalú reakciu na veľmi vážny incident a spochybnil jej pripravenosť. NATO tvrdí, že integrovaná protivzdušná a protiraketová obrana aliancie sledovala dráhu letu objektu.

Chorvátski predstavitelia však uviedli, že úrady krajiny neboli informované a NATO reagovalo až na otázky novinárov. Banožić avizoval, že budú požadovať odpovede týkajúce sa incidentu a že ho prehodnocujú aj jeho rezortní kolegovia v Rumunsku a Maďarsku.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Dron, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Dron spadnutý v Chorvátsku bol vyzbrojený výbušným zariadením © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *