Cvičenie Saber Strike prešlo do taktickej fázy, vojaci plnia rôzne úlohy (foto)

7.3.2022 (Webnoviny.sk) – Medzinárodné vojenské cvičenie Saber Strike 22 prešlo do taktickej fázy. Súčasťou dva roky plánovaného cvičenia je 2 200 vojakov, z toho 1 500 príslušníkov amerických ozbrojených síl so 600 kusmi bojovej a zabezpečovacej techniky.

Jednotka bezpilotných prostriedkov nevykonáva činnosť

Vojaci plnia úlohy cielené na spoločnú pripravenosť na rýchle a efektívne presuny spojeneckých jednotiek v zimných podmienkach, vedenie obranných operácií a ich komplexnú logistickú podporu. Informoval o tom hovorca Ozbrojených síl SR (OS SR) Štefan Zemanovič.

Cvičenie prebieha v priestoroch Centra výcviku Lešť, posádkového cvičiska Levice a tiež letísk Sliač a Kuchyňa. Na letisku v Boľkovciach je umiestnená americká jednotka bezpilotných prostriedkov, ktorá ale z dôvodu operačnej požiadavky veliteľa cvičiacich jednotiek a nepriaznivého počasia nevykonáva svoju činnosť.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojenské cvičenie Saber Strike 22 (fotografie)

Jedna z hlavných výcvikových aktivít

Cvičenie Saber Strike 22 prebieha podľa plánu. Pre OS SR je to unikátna príležitosť na precvičenie našich spôsobilostí podpory spojeneckých jednotiek a precvičenie interoperability. Toto cvičenie je jednou z hlavných výcvikových aktivít OS SR v roku 2022,“ uviedol zástupca náčelníka Generálneho štábu OS SR Ľubomír Svoboda, ktorý je zároveň veliteľom Saber Strike 22 na Slovensku. Pripomenul tiež, že toto cvičenie sa koná okrem Slovenska aj v Nemecku, Poľsku, Českej republike a v pobaltských krajinách, a to za účasti ozbrojených síl celkovo z 13 krajín.

Ukončenie cvičenia je plánované na 14. marca, pričom už nasledujúci deň sa uskutočnia prvé presuny nasadených spojeneckých jednotiek do svojich mierových posádok v Nemecku.

Viac k témam: vojenské cvičenie Saber Strike 2022
Zdroj: Webnoviny.sk – Cvičenie Saber Strike prešlo do taktickej fázy, vojaci plnia rôzne úlohy (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *