Česko plánuje nakúpiť stíhačky F-35. Chystá sa preniesť svoje Gripeny na Ukrajinu?

Ilustračné foto: INFOBRICS

V posledných dňoch viaceré západné masmédiá informovali, že USA a NATO majú v úmysle dodať kyjevskému režimu moderné západné stíhačky.

Cieľom je v podstate rekonštituovať vzdušnú zložku síl kyjevského režimu, ktorá utrpela ťažké straty v boji proti ruským vzdušným silám (VKS).

Okrem oveľa vyspelejších ruských bojových lietadiel existujú aj vysoko sofistikované systémy SAM (raketové strely zem-vzduch), ktoré účinne presadzujú bezletovú zónu nad väčšinou územia Ukrajiny.

S cieľom spochybniť ruskú vzdušnú prevahu sa politický Západ domnieva, že je potrebné vyslať západné prúdové stíhačky a vyzbrojiť v podstate bývalé vzdušné sily Kyjevského režimu.

Prezbrojenie a biznis…

Počas stredajšieho prejavu na bezpečnostnom fóre Aspen v Colorade minister vzdušných síl Frank Kendall a náčelník generálneho štábu generál Charles Brown povedali, že kyjevský režim bude musieť presunúť svoje letectvo preč od pôvodných platforiem, ako sú ruské stíhačky MiG a Suchoj, a nahradiť ich lietadlami západnej výroby.

Po prerušení dodávok ruských náhradných dielov pre MiGy a Suchoje, povedal Brown, Ukrajina bude musieť nakoniec prejsť na iné stíhačky. Zostáva zistiť, aké typy stíhačiek, povedal, ale existuje veľa možností, nielen platformy vyrobené v USA, ako sú F-15 alebo F-16, ale aj  Eurofighter, švédsky “Gripen” a francúzsky “Rafale” by tiež pripadali  do úvahy.

“Súčasťou toho je pochopenie toho, kam chce Ukrajina ísť a ako sa s nimi stretávame tam, kde sú. Všetci naši spojenci a partneri majú záujem na tom, aby Ukrajina zabezpečila svoju vlastnú bezpečnosť,” povedal Brown.

Kyjevský režim opakovane naliehal na svojich západných sponzorov, aby dodali stíhačky ako F-15 a F-16. Predtým politický Západ s tým váhal, pretože tomu bráni príliš veľa prekážok. V prvom rade si vyžaduje čas vyškoliť pilotov a ďalší personál na obsluhu a údržbu takýchto lietadiel.

Potom je tu otázka bezpečnej prepravy lietadiel na Ukrajinu. Ak by vzlietli z leteckých základní NATO v Európe, fakticky by to z hostiteľských krajín (a tým aj samotného NATO) urobilo strany konfliktu, na čo by Rusko určite reagovalo.

“Hoci je Ukrajina zaneprázdnená riešením svojho súčasného problému, bude musieť nakoniec prísť na to, ako by mala vyzerať jej budúca sila. Budeme otvorení diskusiám s nimi o tom, aké sú ich požiadavky a ako by sme ich mohli uspokojiť,” povedal Kendall.

Ukrajinskí letci na amerických stíhačkách?

Samotný Kendall v marci poprel správy, že by USA mohli poskytnúť kyjevskému režimu lietadlá A-10 blízkej leteckej podpory (CAS). Ale v Aspene túto možnosť úplne nepoprel.

“Existuje množstvo medzinárodných príležitostí, ktoré sú tam možné. Staršie americké systémy sú možnosťou,” povedal.

Keď kyjevský režim získa nové stíhačky, USA budú mať zodpovednosť pomôcť vycvičiť svojich pilotov, ako lietať s rôznymi drakmi, povedal Brown.

V rozhovore pre Reuters na ceste do Aspenu uviedol, že USA a NATO zvažujú možnosti výcviku pilotov kyjevského režimu. Počas diskusie v Aspene Brown povedal, že jeho komentáre v rozhovore pre agentúru Reuters mali zdôrazniť kroky, ktoré už USA a NATO prijímajú na výcvik pilotov.

Kendallove a Brownove vyhlásenia prišli týždeň po tom, ako USA schválili zákon o poskytnutí 100 miliónov dolárov na výcvik pilotov kyjevského režimu na pilotovanie amerických lietadiel.

Česi chcú najmodernejšie stíhačky 5. generácie

Zatiaľ čo americkí predstavitelia hovorili o tejto možnosti, Česko oznámilo, že získa stíhačky F-35, ktoré nahradia svoje švédske lietadlá “Gripen”.

Česká vláda vstúpi do rokovaní s USA o potenciálnom predaji až 24 spoločných úderných stíhačiek F-35, oznámili českí vládni predstavitelia 20. júla. F-35 vyrobené v USA sa umiestnili na vrchole, keď sa uchádzali o blok F-16V 70/72 (obe navrhol Lockheed Martin) a Saab, ktorý ponúkal buď staršie modely „Gripen“ C/D alebo pokročilejší variant E/F.

Naše rozhodnutie zvoliť túto možnosť je založené na analýze českých ozbrojených síl, ktorá jasne hovorí, že len najvyspelejšie stíhačky piatej generácie budú schopné splniť požiadavky misie na budúcich bojiskách

povedala česká ministerka obrany Jana Černochová.

České letectvo si prenajímalo 14 lietadiel “Gripen” C/D na základe zmluvy, ktorej platnosť vyprší v roku 2027. Černochová počas tlačovej konferencie uviedla, že česká vláda “musí konať teraz, aby sa zabezpečilo, že nevznikne medzera medzi vypršaním jej prenájmu a nasadenie nových bojovníkov a dodala, že nedostatok dodávateľského reťazca by mohol predĺžiť akvizičné harmonogramy.”

Skončia „české“ Gripeny na Ukrajine?

Rozhodnutie Česka kúpiť F-35 je poslednou zo série vysoko ziskových kontraktov pre americký vojensko-priemyselný komplex, po Kanade, Fínsku, Švajčiarsku a Nemecku, z ktorých všetky oznámili, že získajú prúdové lietadlo vyrobené spoločnosťou Lockheed Martin.

Keď to vezmeme do úvahy a vyhlásenia predstaviteľov USA o dodávke západných lietadiel kyjevskému režimu, celkom to svedčí o tom, čo by sa mohlo stať s českými “gripenmi”.

Okrem vybavenia vzdušných síl kyjevského režimu dosahujú USA obrovské zisky aj z predaja F-35 do krajín, ktoré sa predtým vyhýbali nákupu lietadla kvôli jeho problematickému vývoju a obrovským nákladom súvisiacim s veľkými problémami, ktoré má.

Drago Bosnic

Autor je nezávislý geopolitický a vojenský analytik

Rafael Rafaj

Zdroj:  SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/cesko-planuje-nakupit-stihacky-f-35-chysta-sa-preniest-svoje-gripeny-na-ukrajinu/  © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.