Bývalý šéf UEFA Platini zažaloval šéfa FIFA Infantina, ktorý mal zneužívať svoju niekdajšiu funkciu

6.4.2022 (Webnoviny.sk) – Niekdajší prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Michel Platini podal žalobu na súčasného prezidenta Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Gianniho Infantina.

Podľa tímu právnikov niekdajšieho francúzskeho reprezentanta Infantino ešte ako generálny tajomník UEFA a Marco Villiger ako niekdajší riaditeľ právneho oddelenia FIFA zneužívali právomoci svojich funkcií za zisk väčšieho vplyvu.

Platiniho a Blattera čaká proces

Platini údajne podal žalobu ešte v novembri 2021 iba dva týždne po tom, ako ho vo Švajčiarsku obvinili spolu s niekdajším šéfom FIFA Seppom Blatterom.

Proces s Blatterom a Platinim na federálnom trestnom súde vo Švajčiarsku by mal prebehnúť v roku 2022.

Kauza, ktorá sa týka platby približne 2 miliónov eur z roku 2011, prepukla ešte v roku 2015 iba niekoľko týždňov predtým, ako sa Infantino stal prezidentom FIFA.

Platini požiadal francúzsku prokuratúru o medzinárodnú spoluprácu pri vypočutí Infantina, Villigera a ďalších štyroch mužov zo Švajčiarska vrátane bývalého generálneho prokurátora Michaela Laubera.

Tajné stretnutia s Lauberom

Tajné stretnutia Infantina s Lauberom sú vo Švajčiarsku už dlhší čas predmetom vyšetrovania, švajčiarske orgány však zatiaľ nevzniesli proti nemu žiadne obvinenie ani neusvedčili súčasného šéfa FIFA zo spáchania akéhokoľvek trestného činu.

Lauber mal v minulosti viesť minimálne 25 prípadov, v ktorých činovníci FIFA čelili podozreniam z korupcie pri prideľovaní práv organizovať majstrovstvá sveta v rokoch 2018 a 2022 pre Rusko resp. Katar.

Lauber sa počas riešenia týchto obvinení minimálne trikrát stretol s Infantinom. Lauber aj Infantino pravidelne vyhlasujú, že si nie sú vedomí žiadneho pochybenia.

Lauber ponúknutím svojej rezignácie údajne chcel len ochrániť povesť svojho úradu. Od júna 2019 má zákaz dohliadať na vyšetrovanie korupčných káuz FIFA, neskôr dostal aj trest v podobe zníženia platu.

Viac k témam: Žaloba
Zdroj: Webnoviny.sk – Bývalý šéf UEFA Platini zažaloval šéfa FIFA Infantina, ktorý mal zneužívať svoju niekdajšiu funkciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *