Bývalý operatívec NAKA Káľavský je opäť na slobode, ministerstvo chce požiadať bosnianske úrady o jeho vydanie

19.4.2022 (Webnoviny.sk) – Rozhodnutie súdu v Bosne a Hercegovine o prepustení obvineného bývalého funkcionára Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jána Káľavského zo zadržania na slobodu s istými obmedzeniami predstavuje vnútroštátne rozhodnutie vydané na základe právneho poriadku tejto krajiny a Slovensko rešpektuje takéto rozhodnutie.

Vydanie obvineného na Slovensko

Ako ďalej na sociálnej sieti uvádza Ministerstvo spravodlivosti SR, rezort nemôže zasahovať do extradičného konania nezávislého štátu, najmä berúc do úvahy skutočnosť, že väzba je len jedným, aj keď najčastejším z prostriedkov pre zaistenie účelu extradície obvinenej osoby.

Ministerstvo však pripravuje extradičnú žiadosť a za týmto účelom požiadalo Špecializovaný trestný súd o originál medzinárodného zatýkacieho rozkazu s prekladom.

Bývalého šéfa operatívcov NAKA Káľavského zadržali podľa medializovaných informácií v Bosne a Hercegovine po tom, ako požiadal o azyl.

Vyzrádzanie utajovaných informácií

Miestny súd ho však nevzal do väzby a namiesto toho mu uložil obmedzenia v podobe odobratia cestovných dokladov, zákazu opustiť územie krajiny a povinnosti pravidelne sa hlásiť úradom.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal ešte v januári na Špecializovaný trestný súd na Káľavského obžalobu pre pokračovací zločin prijímania úplatku, zločin marenia spravodlivosti a prečin zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Predmetom obžaloby je podľa ÚŠP prezrádzanie citlivých informácií z prostredia Policajného zboru nepovolaným osobám, a to čiastočne za rôzne neoprávnené majetkové plnenia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Medzinárodný zatykač, úplatkárstvo, Zneužitie právomoci verejného činiteľa
Zdroj: Webnoviny.sk – Bývalý operatívec NAKA Káľavský je opäť na slobode, ministerstvo chce požiadať bosnianske úrady o jeho vydanie © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *