Bývalá funkcionárka štátnych hmotných rezerv zadržaná počas akcie Pompeje bude stíhaná na slobode (video)

11.4.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 11. apríla, 15:03 

Bývalú funkcionárku Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Evu Hečkovú budú stíhať na slobode. Rozhodol tom v pondelok na verejnom zasadnutí Najvyšší súd SR, keďže nezistil v jej prípade dôvody väzby.

Podľa súdu je však stíhanie bývalej vedúcej závodu SŠHR Brodnianka v Kysuckom Novom Meste dôvodné. Hečková bola obvinená v rámci policajnej akcie Pompeje.

Obavy z ovplyvňovania trestného stíhania

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry sa nestotožňuje s rozhodnutím NS SR, ale akceptuje ho. „Vyšetrovanie obvinených bude pokračovať na slobode. Ďalej bude skúmané, či v budúcnosti nevzniknú nejaké dôvody väzby,“ doplnil.

Zdôraznil aj to, že rozhodnutiami súdov bolo potvrdené dôvodné konanie zo strany orgánov činných v trestnom konaní. Prokurátor sa pri návrhu na väzbu obával možného ovplyvňovania trestného stíhania. „Samotná trestná činnosť bola veľmi sofistikovaná. Je tam predpoklad veľkého počtu vypočúvania osôb v postavení svedkov alebo spoluobvinených,“ dodal.

Obvinená je hospitalizovaná

Advokátka obvinenej Ivana Halahijová po rozhodnutí súdu uviedla, že jej klientka je v súčasnosti hospitalizovaná a nemohla sa preto zúčastniť pondelkového verejného zasadnutia.

„Moja klientka sa necíti byť vinná. Nedopustila sa trestnej činnosti, ktorá jej je kladená za vinu. V tomto smere sme podali proti uzneseniu o vznesení obvinenia sťažnosť,“ informovala.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Súd obvinenú prepustil zo zadržania

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v tomto prípade v nedeľu 3. apríla rozhodol o vzatí do väzby bývalého riaditeľa sekcie Správy štátnych hmotných rezerv Jozefa Jantoša. Dôvodom bola obava, že obvinený by mohol pôsobiť na svedkov a spoluobvinených alebo inak mariť objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie.

Ďalšiu obvinenú bývalú funkcionárku SŠHR Hečkovú však sudca prepustil zo zadržania. Proti tomuto rozhodnutiu podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry sťažnosť, v jej prípade rovnako požadoval kolúznu väzbu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Vec sa týka 36 zákaziek

Národná kriminálna agentúra v súvislosti s bývalými funkcionármi Správy štátnych hmotných rezerv vedie trestné stíhanie vo veci trestných činov pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku v jednočinnom súbehu s pokračovacím zločinom machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.

Vec sa má týkať 36 verejných zákaziek na Správe štátnych hmotných rezerv z rokov 2016 až 2020.

Viac k témam: akcia Pompeje, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Bývalá funkcionárka štátnych hmotných rezerv zadržaná počas akcie Pompeje bude stíhaná na slobode (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *