Americké údery si vyžiadali mŕtvych, iracká vláda tiež poprela tvrdenia Washingtonu

3.2.2024 (SITA.sk) – Americké nálety na ciele v Iraku zabili prinajmenšom 16 ľudí vrátane civilistov. Tiež 25 osôb zranili. Uviedol to hovorca irackej vlády s tým, že americké údery boli v oblasti mestečka Akašat aj v meste Al-Káim vrátane miest, kde sú nasadené iracké bezpečnostné zložky a neďaleko aj civilné miesta, pričom to nazval „agresiou voči suverenite Iraku“. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Značné škody

Iracká vláda zároveň poprela tvrdenia Washingtonu, že ich USA informovali o plánoch vykonať nálety. Spojené štáty podľa nej „zavádzajú mienku medzinárodnej verejnosti”.

Irak si tiež na protest predvolal amerického chargé d’affaires v Bagdade Davida Birchera. Už skôr sýrska armáda uviedla, že americké útoky v Sýrii zabili civilistov aj príslušníkov ozbrojených síl a spôsobili značné škody.

Len začiatok reakcie

Ako informuje spravodajský web Sky News, informačná skupina Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), ktorá sídli v Spojenom kráľovstve, hlási najmenej 23 mŕtvych v dôsledku náletov na ciele v Sýrii.

Americká armáda v piatok udrela na 85 cieľov spojených s Iránom podporovanými milíciami v Sýrii a Iraku, čím reagovala na útok dronom, ktorý počas uplynulého víkendu zabil na základni v Jordánsku troch amerických vojakov.

Americký prezident Joe Biden povedal, že nálety ukazujú, že jeho administratíva nebude tolerovať ubližovanie Američanom. Minister obrany Lloyd Austin zase prisľúbil, že útok bol len „začiatkom našej reakcie“.

Viac k témam: Americký prezident, Blízky východ
Zdroj: SITA.sk – Americké údery si vyžiadali mŕtvych, iracká vláda tiež poprela tvrdenia Washingtonu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *