Wlachovský prebral so svojím rakúskym kolegom problematiku nelegálnej migrácie a skritizoval Maďarsko

7.9.2023 (SITA.sk) – Minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský sa zhováral so svojím rakúskym kolegom Alexandrom Schallenbergom o problematike nelegálnej migrácie i faktoroch, ktoré situáciu zhoršujú.

Informoval o tom komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

Maďarsko ignoruje dohodu

Ministri sa zhodli na potrebe komunikácie i koordinácie krokov týkajúcich sa migrácie na bilaterálnej i regionálnej úrovni.

Wlachovský tiež kritizoval prístup Maďarska k spoločnej snahe o zvládnutie migrácie. Prístup nášho južného suseda je charakteristický neregistrovaním migrantov či nemožnosťou požiadať o azyl.

Šéf slovenskej diplomacie tiež podotkol, že súčasťou problému je i to, že Maďarsko odmieta vykonávať takzvanú readmisnú dohodu so Slovenskom o preberaní nelegálnych migrantov.

Wlachovský tiež označil za nešťastný krok prepustenie niekoľkých stoviek prevádzačov z maďarských väzníc, o ktorom rozhodla maďarská vláda.

Žiadny štát to nevyrieši sám

Obaja ministri, slovenský i rakúsky, sú toho názoru, že situáciu je potrebné dostať pod kontrolu, aby nenastal takzvaný domino efekt v podobe zavádzania kontrol na vnútorných hraniciach, a tiež aby sa zachoval funkčný schengenský priestor a voľný pohyb v strednej Európe.

„Pravidelný kontakt s najbližšími partnermi považujem za veľmi dôležitý, obzvlášť v súvislosti s efektívnym riešením problémov spojených s nelegálnou migráciou. Rakúskeho kolegu som informoval o konkrétnych opatreniach schválených vládou, ktoré zahŕňajú posilnenie ochrany hraníc aj úpravu administratívnych postupov. Ich cieľom je obmedziť nelegálnu migráciu cez územie Slovenska a bojovať proti prevádzačstvu migrantov,“ povedal Wlachovský.

Obaja chápu, že žiadny štát nemôže problémy týkajúce sa nelegálnej migrácie riešiť osamote, ale ide o regionálny problém, ktorý potrebuje spoločný postup, dodržiavanie pravidiel i zodpovedný prístup od každého štátu.

„Dlhodobé a funkčné riešenie treba však nájsť na európskej úrovni a práve toto je snahou našej diplomacie už niekoľko rokov,“ uzavrel.

Viac k témam: Migranti, Nelegálna migrácia, Utečenci
Zdroj: SITA.sk – Wlachovský prebral so svojím rakúskym kolegom problematiku nelegálnej migrácie a skritizoval Maďarsko © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *