V Izraeli je po útoku Hamasu viac ako tisíc ľudí mŕtvych, militanti zabíjali aj na hudobnom festivale (video+foto)

9.10.2023 (SITA.sk) – Izraelské orgány povolali špeciálne sily, aby dostali pod kontrolu štyri miesta, ktoré obsadili militanti z palestínskej organizácie Hamas po vpáde do Izraela.

V nedeľu Izrael formálne vyhlásil vojnu a avizoval „významné vojenské kroky” proti Hamasu. Izraelská armáda podniká údery na bojovníkov v mestách na juhu a zintenzívnila bombardovanie Pásma Gazy.

Aj v pondelok ráno sa bojovalo na niekoľkých miestach.

Mŕtvi na hudobnom festivale

Následky prekvapivého sobotňajšieho vpádu palestínskych militantov sú nedozerné. Zomrelo dovedna už viac ako tisíc ľudí a ďalšie tisícky sú zranené. Viaceré izraelské médiá s odvolaním sa na predstaviteľov záchranných služieb informovali, že v Izraeli zomrelo najmenej 700 ľudí vrátane 44 vojakov.

Záchranná služba Zaka uviedla, že jej príslušníci vyniesli z miesta hudobného festivalu, ktorý napadli militanti Hamasu, zhruba 260 tiel, ale očakáva sa, že počet bude vyšší. Ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy informovalo, že na území zomrelo 413 ľudí, z toho 78 detí a 41 žien.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Izraelský predstaviteľ uviedol, že bezpečnostné zložky zabili 400 militantov a zajali desiatky ďalších. Na každej strane utrpelo zranenia približne 2000 ľudí.

Vysídlených viac ako 123-tisíc ľudí

Popredný predstaviteľ Hamasu Músa Abú Marzúk pre arabské noviny al-Ghad v nedeľu povedal, že militantná skupina zadržiava viac ako 100 ľudí. Militantná organizácia Palestínsky islamský džihád oznámila, že má ďalších viac ako 30 zajatcov.

Gaza is being heavily bombed at the moment. Video from today’s bombing. #GazaUnderAttack #Gaza #IsraelPalestineWar#Palestine #Hamas #Palestinian #IsraelUnderAttack #Israel #Mossad #IStandWithIsrael #hamasattack #war pic.twitter.com/CkEgCXwT1a— Nishant Taliyan (@ch_taliyan) October 9, 2023

Organizácia Spojených národov (OSN) uviedla, že počet vysídlených obyvateľov Pásma Gazy v dôsledku bojov stúpol na viac ako 123-tisíc. K nedeľňajšej noci odvetné izraelské nálety zničili 159 bytových jednotiek naprieč Gazou a vážne poškodili 1 210 ďalších, informoval Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí. Úrad OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe zas uviedol, že jeden z útokov nespresnenej strany priamo zasiahol školu, v ktorej sa skrývalo viac ako 225 ľudí.

The situation of Gaza after the airstrikes by fascists Israel.#IsraelPalestineWar #Israel #FreePalastine #hamasattack #Gaza. pic.twitter.com/G2osjJaxaH— Matin Khan (@matincantweet) October 9, 2023

V nedeľu o najnovšej eskalácii izraelsko-palestínskeho konfliktu rokovala za zatvorenými dverami Bezpečnostná rada OSN. Spojené štáty počas stretnutia požadovali, aby všetkých 15 členov rady ostro odsúdilo bezprecedentný útok Hamasu. Rada v súvislosti so žiadosťou nepodnikla okamžité kroky.

Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt
Zdroj: SITA.sk – V Izraeli je po útoku Hamasu viac ako tisíc ľudí mŕtvych, militanti zabíjali aj na hudobnom festivale (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *